Jaji bloguje

Vo svete kníh
Enja Rúčková uviedla do knižného sveta novinku Hraj fér so silnou hrdinkou

Enja Rúčková uviedla do knižného sveta novinku Hraj fér so silnou hrdinkou

Láska je krásna, pokiaľ nám neublíži. Rodina by mala držať pri sebe, pokiaľ sa niečo nepokazilo a vzťahy sa navždy nespretrhali. Alexis, hlavná hrdinka novinky Hraj fér, to nemá v živote jednoduché. No i tak sa svojmu osudu postavila zodpovedne a najlepšie, ako vedela. Čo si o knihe myslím a kto by si ju mal prečítať sa dozviete v článku.

Anotácia

Tínedžerka Alexis presne vie, čo chce: zmaturovať, odísť na výšku do hlavného mesta a potom precestovať celý svet. Túži po slobode a pokoji. No otec má s ňou iné plány. Presťahuje celú rodinu na bohom zabudnutú dedinu, aby sa spolu postarali o starkú. Alexis je nútená nielen stráviť leto na dedine odstrihnutá od všetkých kamarátov, ale aj pomáhať otcovi na stavbe, kde sa jej pripletie do života o pár rokov starší Jorik. Mladý vojačik pobláznil za tie roky hlavu nejednému dievčaťu a teraz mu padla do oka Alexis.

Alexis však už nebaví napĺňať cudzie predstavy. Starká chce jedno, otec druhé, ale nikto sa nepýta, po čom túži ona. A pritom sníva len o Jorikovi, ktorý okolo seba vystaval barikády proti akýmkoľvek citom. Podarí sa Alexis dostať Jorikovi pod kožu? Je im súdené pretaviť ich vzájomnú náklonnosť v lásku? Alebo je to len ďalší letný románik, na ktorý si o pár rokov ani jeden nespomenie?

Enja Rúčková vo svojej deviatej knihe Hraj fér dokazuje, že je právom najúspešnejšia a najobľúbenejšia slovenská autorka dievčenských románov. Čitatelia môžu v novom románe opäť podľahnúť osudom jej hrdinov, ktorých si obľúbili tisíce mladých ľudí po celom Slovensku.

O autorke dievčenských románov

Enja Rúčková je obľúbená slovenská autorka, ktorá svoju tvorbu upriamuje na dospievajúce dievčatá. Žije na Liptove, čo môžeme poznať aj z jej novinky Hraj fér. Má rada kultové filmy, hudbu, hory či pizzu. Autorka je vydatá a radosť jej robia tri deti. Pokiaľ práve nepracuje, tak píše alebo žije s hlavou v oblakoch.

Zostaňte s Enjou v kontakte:
FB: Enja Rúčková Official
Email: enja.ruckova@gmail.com

Hraj fér nie je podľa mňa typická youngadultka

Knihu môžeme rozdeliť do troch životných období hlavných hrdinov. Osud sa vždy postará o to, aby sa ich cesty nejakým spôsobom pretli a navzájom sa ovplyvňovali. S Alexis prakticky dospievame, prežívame ukončenie školy, leto plné povinností, ale aj veľkú lásku. A je to taký paradox, hoci kniha bola hlavne o nej a jej pocitoch, absolútne mi nesadla. Mladá dáma si často protirečila a z jej zmätenosti som bola zmätená aj ja. Čo sa jej mohlo zlého prihodiť, to sa prihodilo. Bola taký magnet na problémy, pre mňa až prehnaný. Keď som nemala rada Alexis, bol mi sympatický Jorik, no úlohy sa otočili a keď sa mi Jorik sprotivil, tak som si povedala, že Alexis nie je až taká zlá. Skutočne, túto knihu som prežívala a utekala z jednej postavy k druhej. Kto si však vyšportovaného vojačika Jorika nezamiluje, tak už vážne neviem.

Určite by som príbeh nezaškatulkovávala ako niečo len pre mládež. Aj keď podľa môjho názoru je cieľovka mladšia, môže sa páčiť aj starším dievčatám, slečnám a ženám. Všetko to záleží od samotného vkusu čitateľa.

Veľmi sa mi páči osobnosť autorky, s ktorou sa stretávame skoro na každej strane. Štýl a slová, ktoré volila, sú nezameniteľné a pre Enju typické. Tak isto prevládalo aj prostredie spod Kriváňa, ktoré výrazne zasahuje do deja.

View this post on Instagram

Máte radi v knihách tie dokonalé postavy, ktoré aj napriek chybám, sú úplne cnostné alebo skôr uchyľujete k reálnejším charakterom? Čo musí mať hlavná postava, aby sa vám zapáčila? Momentálne čítam Hraj fér… viac sa o nej rozpíšem v recenzii, ale moje pocity sú zmiešané. Jednu postavu zbožňujem a druhú by som najradšej prefackala. Dieľko je ale milé a pohodové, číta sa príjemne, aj keď dej ma zatiaľ ničím neprekvapil. Nevnímam to ale ako chybu, leto si pýta aj takéto príbehy. Uvidíme, čo bude ďalej ❤ Akú knihu práve čítate vy? #jajibloguje #bookstagram #books #bookporn #booklover #donau #duna #bratislava #slovakia #bratislavacastle #youngadult #enjaruckova #hrajfer #romantika #tipnacitanie #booklover #bookworm #citaniejesexy #dnescitam #dnesctu #humook #ukazcoctes #knihozrut #pantarheisk @pantarheisk @cooboo.slovensko #cooboo #bookaholic #milujemeknihy

A post shared by Jaji Bloguje (@jaji_books) on

Príbeh oživila sms komunikácia s kamarátkou, ktorá nám dovolila nahliadnuť do pocitov Alexis. Z jednotlivých správ som pociťovala hnev, žiarlivosť, ale aj lásku. Trochu mi nesadlo písanie veľkých písmen pri zámenách ako Ti, Tvoj… rozumiem, že je to zvykom (ba pravidlom) pri písomnej oficiálnej komunikácií, ale tu si písali dve kamarátky, ktoré hojne využívali emotikony a svoj štýl, preto som tomuto zámeru neporozumela. Kamoške by som do smsky nikdy nenapísala: “Ako sa má Tvoj priateľ?” (veta je iba náhodný príklad).

Dej mi prišiel dievčensky naivný, ľahko predvídateľný, ale za to príjemný. Páčila sa mi idea príbehu a zámer, ktorým sa autorka chcela uberať a v závere aj uberala. Hraj fér je taká tá typická letná romantická oddychovka, s ktorou si spríjemníte večer. Prečítať sa dá skutočne rýchlo.

Komu knihu odporúčam

Podľa mňa je kniha ideálna pre 15 ročné slečny, ktoré milujú drámu v láske a radi preháňajú. Typická hrdinka sama proti svetu hľadajúca spriaznenú dušu im bude určite sympatická a myslím, že veľa z nich sa v nej dokáže nájsť. Ale zase záleží na vkusu čitateľa, preto ak vás kniha zaujala, určite ju prečítajte a urobte si názor sami. Mne sa veľmi páčil autorkin zámer a hlavná idea knihy. Nie všetko podľa mňa ale vyšlo dobre. Napríklad to, že sa mi proste Alexis vôbec nezapáčila. Môže to byť ale aj preto, že rada sa v hlavných hrdinoch vidím a so sympatickou fotografkou sme úplne rozdielne povahy.

Príbeh je však príjemnou oddychovkou na letné dni, ktorý sa veľmi dobre číta. Ak ste sa v minulosti stretli s tvorbou Enji Rúčkovej, určite nevynechajte Hraj fér. A tí, čo ste túto knihu do rúk chytili prvý krát, určite sa poobhliadnite aj po starších kníhách, ktoré sa zapísali do sŕdc mnohých dospievajúcich dievčat.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.