Výsledky dotazníkového prieskumu na Jaji bloguje. Čitatelia sú spokojní!

Výsledky dotazníkového prieskumu na Jaji bloguje. Čitatelia sú spokojní!

V tomto článku vám prinášam výsledky dotazníkového prieskumu, ktorý prebiehal na tomto blogu v máji/júni 2018.

Jaji bloguje je blog o knihách a cestovaní. Mojim cieľom je inšpirovať čitateľov a ponúknuť im to najlepšie. Pre efektívnejšie fungovanie sa v mesiaci máj a jún 2018 realizoval prieskum spokojnosti čitateľov Jaji bloguje. Na základe zistených nedostatkov je potrebné naplánovať komunikáciu tak, aby viedli k zvýšeniu návštevnosti na blogu a reakciách na sociálnych sieťach.

Dotazník bol distribuovaný online formou, pričom respondenti boli motivovaní do vyplňovania výhrou (knižným balíčkom), ktorý mohol vyhrať jeden z nich. Dotazník bol anonymný a konkrétne údaje budú použité len pre potreby tohto blogu.

Odpovedí bolo 385. Túto vzorku respondentov považujem za dosť veľkú na to, aby výsledky z dotazníkového dopytovania boli relevantné. Dotazníková vzorka bola totožná vzorka, ktorú môžeme štatisticky spriemerovať aj z FB stránky Jaji bloguje.

Výsledky pomôžu nielen mne v mojich vlastných činnostiach, ale aj partnerom pri uzatváraní spolupráce (alebo v jej priebežnom hodnotení). Za každý jeden názor veľmi pekne ďakujem.

Prieskumu sa mohli zúčastniť len čitatelia Jaji bloguje. Túto podmienku som stanovila preto, aby boli výsledky čo napresnejšie.

V prvej položke som sa pýtala, aké knižné články čítajú najradšej. Recenzie označilo 50 % respondentov. Rozhovory s autormi označilo 1 % respondentov. Možnosť oboje označilo 49 % respondentov.

Graf 1: Čo respondenti najrašej čítajú na Jaji bloguje. Zdroj Jaji bloguje, 2018
Graf 1: Čo respondenti najrašej čítajú na Jaji bloguje. Zdroj Jaji bloguje, 2018

V druhej položke bola pre mňa dôležitá informácia obľúbenej knižnej kategórie, ktorú nájdu čitatelia na blogu. Najviac obľúbená je kategória beletria pre ženy. Túto možnosť označilo 27 % respondentov.

Graf 2: Najobľúbenejšia knižná kategória na Jaji bloguje. Zdroj Jaji bloguje, 2018
Graf 2: Najobľúbenejšia knižná kategória na Jaji bloguje. Zdroj Jaji bloguje, 2018

Mojou prioritou je prinášať v článkoch to, čo očakávajú čitatelia. Preto som sa v ďalšej položke dopytovala, čo v článkoch čítajú najradšej. Možnosť odporúčanie knihy označilo až 60 % respondentov.

Graf 3: Obľúbená časť knižných článkov. Zdroj Jaji bloguje, 2018
Graf 3: Obľúbená časť knižných článkov. Zdroj Jaji bloguje, 2018

Pri tvorbe článkov je pre mňa dobrou spätnou väzbou aj to, či si čitatelia Jaji bloguje kúpia knihu na základe môjho odporúčania. Až 81 % respondentov odpovedalo áno. Pre 99 % respondentov sú recenzie na blogu užitočné. Tí, ktorí si na základe mojich článkov knihy zakúpili boli s výberom spokojní. Až 99 % z nich označili odpoveď, že ich kúpená kniha nesklamala.

Graf 4: Kúpa na základe môjho odporúčania. Zdroj Jaji bloguje, 2018
Graf 4: Kúpa na základe môjho odporúčania. Zdroj Jaji bloguje, 2018
Graf 5: Užitočnosť recenzie pre čitateľa na Jaji bloguje. Zdroj Jaji bloguje, 2018

Jaji bloguje funguje na troch sociálnych sieťach. Konkrétne komunikujem s čitateľmi cez Facebook, Instagram a Google+. Preto bolo pre mňa dôležité vedieť, kde všade ma čitatelia sledujú. 100 % respondentov označilo možnosť na Facebooku. 26,7 % sleduje novinky blogu aj na Instagrame a 2,7 % sleduje novinky aj na Google+. Z tohto môžeme usúdiť, že Facebook má pre blog najväčší význam z hľadiska komunikácie.

V ďalšej položke mali respondenti možnosť voľnej odpovede. Dopytovala som sa, čo im na blogu chýba. Najčastejšie opakujúce odpovede boli:

 • nič,
 • detské knihy,
 • viac cestovateľských článkov,
 • častejšie súťaže o knihy,
 • viac fotografií.

Taktiež som sa respondentov pýtala, prečo sú knižné články pre nich užitočné. Odpovede voľného charakteru som zovšeobecnila do nasledovných myšlienok:

 • dozviem sa novinky z knižného sveta,
 • píšete skvelé hlboké recenzie, ktoré človeku naozaj urobia obraz o danej knihe,
 • je to zaujímavé,
 • podobný vkus,
 • na základe článku sa rozhodnem, či si knihu kúpim alebo nie,
 • super tipy.

Čitatelia Jaji bloguje by si priali viac všeobecných informácií z knižného sveta ( 38,7 %) a viac fotografií a komentárov ku knihám (38,7 %).

Nesmierne ma teší, že 100 % respondentov by Jaji bloguje odporučilo svojim priateľom. Je to prejav dôvery voči mne, čo si nesmierne vážim.

Graf 6: Odporučili by respondenti Jaji bloguje svojim priateľom? Zdroj Jaji bloguje, 2018

Aké sú moje plány do budúcnosti? Chcem vytvoriť na blogu novú kategóriu detské knihy. Ďalšou výzvou je prinášať opäť viac cestovateľských článkov s presným rozdelením nielen podľa charakteru výletu, ale aj podľa regiónu. Mojou snahou je taktiež prinášať viac obsahu, ktorý teší čitateľov Jaji bloguje.

Taktiež je prioritou neustále podporovať komunikáciu na sociálnych sieťach a využívať nové trendy nielen na tomto blogu, ale vo všetkých aktivitách knižného trhu, v ktorých sa angažujem.

Ak by ste aj vy chceli vyjadriť svoj názor či spätnú väzbu na mňa a tento blog, pokojne využite komentáre dole pod článkom, alebo mi môžete napísať na jajibloguje@gmail.com.

Ďakujem vám!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.