Týmto článkom pôjdem proti prúdu. Prečo ma Posledná kniha neoslovila?

Týmto článkom pôjdem proti prúdu. Prečo ma Posledná kniha neoslovila?

Na túto knihu som počula výborné referencie, preto som sa na čítanie veľmi tešila. Teraz s odstupom času mi je ľúto, že som čas nestrávila s inou knihou.

Anotácia

„Na to, aby sme mohli milovať, nepotrebujeme oči, stačí nám srdce.“

Nádherný príbeh Charlotte de Grièse odohrávajúci sa na pozadí búrlivých a dramatických udalostí vo Francúzsku na sklonku 18. a začiatku 19. storočia. Historický román plný vášne, lásky, priateľstva a zrady, ktorý vás prevedie tými najtmavšími katakombami Paríža až za hranice vašej fantázie.

„Kto ste? Prečo sa ma dotýkate? Váš hlas…“
„Kto som? Mená nie sú dôležité, lež to, čo po nich zostane. Povedzme, že som vietor, ktorý odhŕňa vlasy z vášho čela, slnce, ktoré hladí vaše líca, hviezdy, vyvolávajúce zasnený úsmev na vašich perách a som aj mesiac, prinášajúci spánok na vaše unavené viečka. Som vzduch, ktorý dýchate, voda, ktorou zaháňate smäd. Som všetko a nič.“

Kto je tajomný muž v podzemí poľovníckeho zámku vo Vincenneskom lesíku? Aké tajomstvo skrýva papierová škatuľa od cukríkov? Čo sa stane, ak sa v jednej osobe stretne pekárova dcéra, grófka a žena, túžiaca po láske? Vznikne Posledná kniha.

Prepáčte, že vyčnievam z davu

Je mi jasné, že týmto článkom pôjdem asi riadne proti prúdu. Ale keď úprimne, tak proste úprimne. Knihu som si na odporúčanie sama vypýtala, a preto som sa nesmierne tešila na čítanie. Anotácia sľubovala atraktívny príbeh plný vášne a historického Paríža. Keď som sa však začítala, zistila som, že pri Poslednej knihe nestrávim len 4 hodiny, ako sľubuje Martinus, ale omnoho viac.

Na knihu som si ťažko zvykala. Veľmi chválim autorku za prepracované informácie o fungovaní historického Paríža. Tieto časti ma naozaj veľmi bavili. No vždy, keď som túžila, aby sa dej nejako posunul ďalej, sa mi dostávalo viac a viac opisov. Moja radosť z knihy trpela. Hamarová nám zaujímavým spôsobom posunula detailné poznatky.

Taktiež pozitívne hodnotím štýl, akým autorka píše. Stáva sa mi, že aj keď ide o nejaké historické obdobie, autor dovolí postavám zhovárať sa „moderne“ alebo využívať moderné technológie, pričom si vždy k tomu nájde nejaký adekvátny dôvod. Darina Hamarová dodržala princípy a udržala historickú líniu vo všetkých smeroch, čo knihe dodávalo správnu atmosféru.

Prekážalo mi, že som sa v príbehu strácala. Mala som pocit, akoby sme skákali z miesta na miesto, pričom situácia nebola vyriešená. Prelínanie medzi dvomi osobami bolo myslené dobre, ale v tomto prevedení sa to u mňa neujalo. Posledná kniha sa kvôli tomu stala veľmi ťažko čitateľnou (ak k tomu pridáme aj ten slabo gradujúci dej či zbytočné opisy tam, kde ich nebolo treba).

Na sľubovanú vášeň som si musela počkať. Moje očakávanie z prvého nápadníka, ktorý sa okolo hlavnej hrdinky točil, nebolo naplnené do takej miery, aby som sa spokojne usmievala nad knihou. Potom sa všetko rozbehlo, tak ako sa malo. Dokonca nás autorka obohatila múdrymi myšlienkami o živote.

Príbeh bol napísaný dobre. Bolo vidieť, koľko práce si s ním Hamarová dala. Ale ak dej na začiatku stagnuje, nepomôže ani história Paríža. Preto radím tento titul do kategórie priemer.

View this post on Instagram

Ahojte! Máte už darčeky pod stromček? Ja sa musím priznať,že zatiaľ mám darček len pre mamku, takže z toho vyplýva, že nestíham absolútne nič😕Nedávno som ešte nadviazala novú spoluprácu s @vydavatelstvo_motyl a poslali mi na recenziu tieto 2 nádherné knižky. V recenzii, ktorá výjde okolo 24.12. si o nich budete môcť určite prečítať viac😊 ••• #books #bibliophile #booklover #bookstagram #december #knihy #dnescitam #book #skbloger #terazcitam #skczblogers #citam #bookstagram #bookstagrammer #skbookstagram#instabook #yabooks #ukazcoctes #humbook #sweatherweather #cozy #mybookfeatures #poslednakniha #christmas #lenkakyselicova #darinahartmanova #dievcaztitulky

A post shared by Jedna malá knihomoľka💘💘 (@jednamalaknihomolka) on

Komu knihu odporúčam

Dej knihy zasadený do historického obdobia jedného z najkrajších miest v Európe ma síce nepohltil tak, akoby som si priala, ale ide o celkom vydarené dielko. Zrejme som sa sklamala preto, lebo som mala vysoké očakávania (najmä pre pozitívne hodnotenia na eshopoch). Často som sa v príbehu strácala, prepracované opisy potláčali prirodzenú gradáciu do úzadia, čo v podstate čitateľa začalo po čase nudiť. Keď som sa ale prekúsala prvou tretinou knihy, potom už bolo všetko v poriadku. Zaslúžené miesto dostala aj sľubovaná vášeň, napätie a komplikované vzťahy. Posledná kniha by sa mohla podľa môjho názoru páčiť nenáročným čitateľom, ktorí si chcú rozšíriť obzory o minulosti Paríža alebo vychutnať príjemné čítanie o žene, ktorá túži po láske.

Tento článok vyšiel vďaka spolupráci s Vydavateľstom Motýľ

 

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.