Dana Brezňanová: V slovarťáckom Booklabe ma čakajú zaujímavé časy

Viete kto je Dana? Nová hlava Booklabu Slovart na Slovensku. Čoho sa bojí a aké sú jej vízie do budúcnosti sa dozviete v rozhovore s ňou.

Dana Brezňanová študovala na vysokej škole slovenský jazyk a literatúru v kombinácií s filozofiou. Jej kroky viedli až doktorandskému štúdiu. Potom sa naplno vrhla do praxe. Ako jazyková redaktorka pôsobila v divadle, v reklamných agentúrach či v rôznych časopisoch.

Svojou usilovnosťou prispela aj vo vydavateľstve Slovart, kde mala pod palcom hlavne young adult tituly. Ako sama vraví, Slovart bol vždy jej srdcovou záležitosťou, preto sa minulý rok do neho naplno infiltrovala na pozíciu editorky.

Preto sme sa rozhodli ju trochu viac vyspovedať.

Dani, prečo si sa rozhodla vo svojom profesionálnom živote venovať knihám?

Asi keď som si priznala, že nemám na to byť spisovateľkou? (smiech) Všetko po Tom už boli len logické kroky k tomu, aby som mohla robiť, čo ma baví úplne najviac. Niežeby sme si my editori/redaktori v práci len čítali.

V Slovarte si si prešla všeličím. Práve v týchto dňoch nastal zvrat a prechádzaš z non-fiction redakcie, kde si mala na starosti od kuchárok až po knihy o grafickom dizajne, na beletriu a do Booklabu. Čo očakávaš od tejto zmeny?

Noo, tak zatiaľ skôr premýšľam nad tým, čo všetko sa očakáva odo mňa – a že ma čakajú fakt zaujímavé časy.

Obávaš sa niečoho?

Ja sa obávam skoro všetkého. (smiech) Som skrátka ten „šťastný“ typ, no ale na druhej strane: prečo sa nepripraviť na najhorší možný scenár a potom sa netešiť, keď naň nedôjde? A to platí aj pre prácu.

Ale bojujem s tým a snažím sa brať zmeny a nové úlohy v duchu toho otrepaného, ale užitočného prístupu, a teda ako Výzvu. A je to poriadna výzva, prevziať Erikovu agendu a skúsiť to robiť tak dobre ako on, a predsa po svojom.

V najhoršom aj v najlepšom prípade nepoznáte rozdiel alebo že vôbec k nejakej zmene došlo.

Ako chceš svojou pozíciou vplývať na podporu čítania mládeže?

Tu je odpoveď jednoduchá (hoci úloha náročná) – výberom takých titulov, po ktorých radi siahnu nielen knihomoli, ale aj tí, čo čítanie zas tak moc nemusia. Prípadne im príde ako strata času. Sama som sa toho načítala až-až a úplne chápem, že treba žiť aj mimo sveta fikcie, knižného či len toho, čo si nosíme v hlave.

Vraj. Som počula. Mi dakto vravel. V každom prípade sa poteším každému tipu či návrhu, akú skvelú knihu (by) ste (radi) čítali. Či už ide o tému, žáner alebo aj konkrétny titul, ktorý by mohol Slovart vydať.

Ktoré Booklab tituly zaznamenali v tomto roku najväčší úspech?

Bolo ich dosť, napríklad Vrania šestka, Sólo pre girl online, stále je populárna Cassandra Clare aj Sarah J. Mass, ale úplne najlepšie sa darilo a darí seriálovému aj knižnému hitu Mŕtve dievča neklame.

Aké knižky chystáte vydať v budúcom roku?

Bude toho ako vždy hromada a aj žánrovo pestré. Očakávanou novinkou je kniha od Miroslavy Varáčkovej Stálo to za to, ktorá stojí za to. (smiech) Celkom som zvedavá na dystopickú sériu od Cecelie Ahernovej (autorky predlohy jednej z naj romantických komédií S láskou Rosie).

Vyjde tiež tretí a štvrtý diel Havranieho cyklu, takže sa konečne dozvieme, ako je to s tým proroctvom o Ganseyho smrti. A keď už o krákavcoch, práve pripravujeme pokračovanie Vranej šestky o ďalších osudoch Zberby – podľa mňa perfektných antihrdinov.

Plus, možno ste zachytili prvý trailer na Struny času – skôr než príde film do kín, môžete sa tešiť na knihu. No a ak máte radi Patricka Nessa (kto by aj nemal, že), tak okrem najnovšej knihy, čo vydáme vo februári pod názvom Najdlhší deň Adama T., si určite nenechajte ujsť sci-fi trilógiu The Chaos Walking.

Ideálne, keď ju stihnete prečítať skôr, než v 2019 príde do kín filmová adaptácia a v jednej z hlavných úloh Daisy Ridley zo Star Wars. Mohla by som menovať ďalej, ale to by bolo nadlho a nechcem v tejto chvíli prezrádzať všetko – len že je sa fakt na čo tešiť.

Na záver ešte teaser – neviem, koľko slovenských autoriek pod dvadsať rokov poznáte alebo ste čítali, my ideme jednej vydať už druhú knihu – a ja čakám taký menší škandál.

Lebo Láska a iné pobláznenia od Danielly Ferkovej je všetko len nie romantická výpoveď generácie dnešných násťročných a rodičom by som teda túto knihu radšej nepožičiavala. Čo oko nečíta, srdce nebolí. (smiech)

Vydavateľstvo Slovart

Vydavateľstvo Slovart patrí medzi najznámejšie slovenské vydavateľstvá. Ročne vydáva stovky kníh, pričom ich synonymom je kvalita. Na knižný trh prináša nielen knihy popredných slovenských či svetových spisovateľov, ale i monografie špičkových výtvarných umelcov a modernú literatúru pre deti.

Cieľom Slovartu nie je stať sa najväčším vydavateľstvom na Slovensku, ale zostať vydavateľstvom najlepších kníh.

Riaditeľom je Juraj Heger, ktorý stojí na čele vydavateľstva už od jeho vzniku v roku 1991.

Slovart okrem iného podporuje mnohé aktivity, ktoré prispievajú k popularizácii čítania, hlavne medzi deťmi a mladými ľuďmi. V spolupráci s Linkou detskej istoty organizuje Detský čitateľský maratón Čítajme si, je partnerom podujatia Noc s Andersenom, a sponzorsky poskytol knihy na letné tábory a iné aktivity pre deti zo sociálne slabých rodín.

Ale čo je pre našu súťaž podstatné, je práve jeho Booklab, ktorý vznikol 1. 5. 2012 ako online miesto pre tínedžerské knihy. Vydavateľstvo vytvorilo priestor, kde sa začalo hovoriť o knihách pre mládež, kde komunikuje s fanúšikmi – úplne slobodne a bez kontroly dospelákov.

Od založenia ho vedie Erik Fazekaš, ktorý si získal srdcia tisícov mladých čitateľov. No začiatkom roka 2018 nastáva veľká zmena.

A teraz pozor! Prichádza špeciálna informácia, ktorú vie len málokto. Jeho štafetu v januári preberie rovnako šikovná Dana Brezňanová, ktorej meno sa objavuje v booklabáckych knihách už teraz!

Ako zodpovedná redaktorka vychytala všetky muchy napríklad v Upírskej akadémii, vo všetkých knihách Patricka Nessa, v Ritmatikovi, v mojich knihách Adaptácia, Len to nikomu nepovedz, Drž ma, keď padám a najnovšie finišuje s druhým dielom Vranej šestky.