Jaji bloguje

Vo svete kníh
5 dôvodov, prečo by mal mať knihomoľ čítačku kníh

5 dôvodov, prečo by mal mať knihomoľ čítačku kníh

Každý knihomoľ by mal mať svoju čítačku. Prinášam vám 5 dôvodov, prečo to tak je. Poznáte aj iné? Alebo naopak, nesúhlasíte so mnou? Viac v článku!

 1. Môžete čítať kdekoľvek a kedykoľvek!

Týmto bodom som musela jednoznačne začať. Čítačka kníh sa mi osvedčila v zle osvetlenej čakárni u zubára alebo po ceste domov. Všade kam môžem, chodím pešo. Vždy, keď som sa snažila listovať knihu, zafúkal vietor a ja som musela zúrivo bojovať o záchranu rozčítanej strany. S čítačkou kníh je to jednoduché a bez námahy. Dokonca podľa počasia si môžem nastaviť intenzitu jasu a čítanie je tak pohodlnejšie. Istotne to musíte vyskúšať aj vy. Nerollujem sociálne siete, čítam!

 

Výhody čítačky kníh. Zdroj: Jaji bloguje
Výhody čítačky kníh. Zdroj: Jaji bloguje

 

 1. Dajte zbohom ťažkej batožine, vitaj kabelka!

Do mojej čítačky sa zmestí približne 1600 elektronických kníh vo formáte MOBI. A to nemám využitý slot pre SD kartu. Nechcela by som tú kapacitu úložiska prerátať potom. Vedeli by ste si predstaviť cestovať na dovolenke s toľkými knihami? Už teraz keď cestujem kvôli blogovaniu a vezmem si so sebou do vlaku dve knihy, je batoh pre mňa ťažký (ak primyslíme, že mám so sebou aj vodu, fotoaparát, statív a iné vecičky). A to nevravím, keď niekto chce cestovať lietadlom, kde sa za vyššiu váhu batožiny pripláca. Priatelia, s čítačkou kníh je to skutočne jednoduché, pretože či tam máte jednu alebo tisíc kníh, váži stále rovnako. Vyššia je jedine jej hodnota, ktorá je v tom prípade pre mňa nevyčísliteľná.

 

 

3. Čím viac kníh, tým viac jedla a iných dobrôt!

Poznáme to. Ideme do kníhkupectva, kúpime si knihu, pri pokladni vyhádžeme posledné drobné a ideme sa najesť k babičke. Peňaženka je síce o dosť ľahšia, ale my máme hrejivý pocit pri srdci z novej knihy. Kto by tento pocit nemiloval! Kúpou elektronických kníh ušetríte a dokážete si dopriať aj knihu a dokonca aj obed! Neveríte? Pozrite si menší prehľad.

Názov knihy

Tlačená kniha v eshope

Elektronická kniha v eshope

Ušetrené

Kráľovná v tieňoch

9,56€

7,99€

1,57€

Polnočná dáma

11,53€

8,99€

2,54€

Do vody

10,16€

7,99€

2,17€

Dedička

8,46€

5,00€

3,46€

Karibské tajomstvo

10,40€

5,49€

4,91€

Vlk a dýka

10,16€

7,99€

2,17€

Mengeleho dievča

10,99€

8,90€

2,09€

18,88€

*ceny sú k dátumu 25.6.2017 iba z vybraného internetového obchodu.

Ak by sme si chceli kúpiť knihy vo vybraného zoznamu, medzi tlačenou a elektronickou verziou je cenový rozdiel 18,88€. Čo poviete? Buď by to bol super obed pre vás a kamarátku, alebo predpremiérové 3D kino aj s nejakou pochutinou!

 

Výhody čítačky kníh. Zdroj: Jaji bloguje
Výhody čítačky kníh. Zdroj: Jaji bloguje
 1. Odložte baterku, na nočné čítanie ju už nepotrebujete!

Už som vyskúšala baterku, nočnú lampičku alebo také tie podsvietenia pod stránky kníh. Všetky metódy boli málo efektívne, väčšia námaha pri ich aplikácií, nepohodlné čítanie. Pokiaľ máte izbu ešte s niekým iným, nie je nič lepšie, než otázka: „Kedy už zhasneš, ja chcem spať!“ Sú vám tieto slová známe? Čítačka kníh sa mi osvedčila aj pri nočnom čítaní, kedy som sa nemusela s príbehom rozlúčiť Dopadlo to síce tak, že behom 3 dní som spala možno 15 hodín, ale toľko kníh, čo som prečítala! Toľko svetov, ktoré som videla, toľko lások, čo som prežila. Jednoznačne v tomto má čítačka veľké plus.

 1. Máte plnú poličku kníh a potrebujete ďalšiu?

Takmer každý povianočný výpredaj využijem na to, aby som obehla všetky obchody s poličkami na knihy. Pri hodnotení používam kritériá ako kvalita dreva, farba, veľkosť, počet políc, doprava a cena. Pokiaľ sa polička plní knihami čím ďalej tým viac a ja už nemám miesto na novú, musím uvažovať racionálne. Ktorá kniha je pre mňa menej dôležitejšia, tá pôjde preč. Uvoľní tak miesto pre novú a poslúži vyššiemu dobru. Prosím? Čože? Pre knihomoľa je toto najhoršie a najzložitejšie rozhodnutie, aké musí učiniť. Keď si kupujem knihy, tie, ktoré sú pre mňa dôležité, si kupujem v tlačenej forme. Tie, ktoré ma zaujímajú a chcem si ich prečítať, si kúpim v tej elektronickej. Predídem tak preplnenej poličke, pretože v PC a čítačke je veľa miesta. A keby nááááhodou, to miesto bolo tiež plné, ako polička na knihy, vždy je nejaké riešenie.

 

Výhody čítačky kníh. Zdroj: Jaji bloguje
Výhody čítačky kníh. Zdroj: Jaji bloguje

Som hrdý zástanca tlačených kníh. Nikdy sa nestane, že by boli nemoderné. Milujem ich vôňu. Milujem, keď môžem listovať príbehom. Milujem sa pozerať na strany, ktoré som prečítala. Milujem, keď sa neviem rozhodnúť, akú záložku použijem. Myslím si však, že čítačka kníh je výborným doplnkom, ktorý by mal mať každý knihomoľ. Čítačka má svoje výhody a nevýhody, je len na vás, z akého uhla sa na to dívate.

 

Aký máte názor vy? Súhlasíte so mnou alebo naopak? Napíšte do komentára, či máte čítačku kníh a aké výhody v nej vidíte vy. Ak sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach a povedze priateľom o výhodách čítačky kníh!


 

Milujeme cestovanie s knihou. Zdroj: Jaji bloguje
Milujeme cestovanie s knihou. Zdroj: Jaji bloguje

 

Taktiež milujete ten pocit, keď môžete cestovať a čítať pritom svoju obľúbenú knihu? Chcete poradiť alebo naopak odporučiť napínavý príbeh na dlhé cesty? Pochváliť sa, kde ste boli? Alebo spoznať nových ľudí? Pridajte sa do komunity cestovateľských knihomoľov!

14 comments found

  1. Ahoj, ďakujem za komentár 🙂

   Trhať papiere by som si nedovolila ani z klasickej knihy. Nie sú lacné, sú hodnotné a vyjadrila by som tým neúctu všetkým, ktorí sa o vydanie knihy zaslúžili.
   Pekný deň prajem,

   Jaji

 1. Jasné. Verím že čítačka má obrovské výhody hlavne na dovolenke. Sestra zobrala čítačku s desiatimi knihami a ja som mala pol kufra plné kníh. Keď idem na dovolenku minimálne 6 kusov potrebujem. A k tomu aj celovu baterku… Nie , nie som psychopat ale miesto drogérie a kozmetiky trepem knihy . Som divná?
  Jasné že čítačka by sa mi hodila viac a aj dumam že asi si jednu zaobstaram.
  Avšak do postele, s čajom v ruke jednoducho knihu potrebujem klasickú, papierovú, voňavú. Inak to nemá atmosku. A tým že pracujem v kníhkupectve potrebujem, aby ľudia čítali aj papierové knihy

  1. Ahoj,
   ďakujem za komentár!
   Pre mňa je osobne čítačka len .. knižný doplnok! Zistila som, že mám vysokú spotrebu kníh a keby sm mala mať každú v tlačenej podobe, o chvíľu by som nemala kde bývať. Takto si prečítam všetky a pre mňa tie najcennejšie, si kúpim. Inak by som vyzerala ako tá barbie, čo si na pláž priniesla celú knihovničku :D.
   Prajem pekný deň,

   Jaji

 2. Ano, vím o výhodách čtečky, ale víte co? Prostě to není knížka. Nevoní, nemůžu otáčet listy, nemůžu ji nosit, můžu jen čučet na display, který je stejný u jakékoliv knížky. Jistě, někdy po čtečce sáhnu, ale to jen v případě nevydaných titulů. Ty na pultech knihkupectví, které se mi zalíbily, si s radostí koupím. Jsem dost vybíravá, takže moje peněženka rozhodně netrpí. 😀

  1. Ahoj Ichi,
   ďakujem za komentár.

   Dovolím si zacitovať časť textu: “Som hrdý zástanca tlačených kníh. Nikdy sa nestane, že by boli nemoderné. Milujem ich vôňu. Milujem, keď môžem listovať príbehom. Milujem sa pozerať na strany, ktoré som prečítala. Milujem, keď sa neviem rozhodnúť, akú záložku použijem. Myslím si však, že čítačka kníh je výborným doplnkom.”

   Keby som mala zrátať, koľko mám kníh, bolo by to asi trojciferné číslo. Milujem ich a nikdy tomu nebude inak. Dokonca nikdy ich ani čítačka kníh nenahradí, pretože je to len technologický nástroj, ktorý má mnohé uľahčiť. Keby však niekto povedal, že nenávidí knihy a preferuje iba čítačky, jeho názor by som vzala, ale trochu neveriacky by som pozerala, pretože kniha je kniha a to hovorí za svoje.

   Moja peňaženka utrpela vždy veľké straty, najmä ak som si kupovala série a podobne 😀 Preto som rada za tento technologický doplnok.

   Možno raz bude iný technologický posun a z čítačky bude 3D projekcia kníh 😀 Nikdy nevieme, ktorým smerom sa spoločnosť posunie.

   Prajem pekný deň,

   Jaji.

  1. Ahoj Elizabeth,

   ďakujem za komentár! Ku mne sa čítačka dostala prednedávnom. Najprv som ju ani nechcela mať považovala som to za zbytočnosť. To bola chyba, začala som si predsudok osvojovať za svoj názor. Potom som začala postupne počúvať okolie a vstrebávala som názory, ako čítačka uľahčuje mnohé knihomoľské situácie, tak som začala uvažovať nad kúpou. No a čo sa stalo, mala som narodeiny a dostala som ju. Vďaka tomu každý deň zisťujem, jej výhody, ale aj zápory.

   Keď si kúpiš čítačku, daj vedieť. Som zvedavá na tvoj názor.

   Jaji

 3. Skvělý článek. Souhlasím, že je čtečka v mnoha ohledech praktická, hlavně v té mobilitě a finanční stránce 🙂 Ale mě by asi chyběla ta vůně knih, bez které si nedovedu čtení představit.. Chápu i ty plné poličky, doma s tím mám podobný problém. Je mi jasné, že časem na čtečku přejdu, ale zatím se bráním 🙂

  1. Ahoj Knihomoľka,
   ďakujem za komentár!

   Dlho som sa čítačke bránila. Prvý krát som si ju chcela kúpiť asi pred 5timi rokmi, kedy som z obchodu odišla s tabletom. Chcela som si čítať knihy pomocou neho, ale nikdy k tomu neprišlo. Vždy som využívala mobil, čo sa mi nezdalo moc praktické. Často sa vybíjal, prehrieval a tak isto trpela aj preplnená pamäť.

   Vôňa kníh je najlepšia. Škoda, že v čítačke neexistuje takýto doplnok, pokojne by som si priplatila.

   Prajem pekný zvysok dňa,
   Jaji

 4. Já zatím strkám elektronické knížky do tabletu, ale zase se mi jich vleze x do prostoru nějakých 25 cm x 15 cm x 2 cm a nemusím řešit, že mám pomalinku polehounku přecpané kompletně všechny prostory na ukládání knížek 🙂 .

  1. Ahoj,
   ďakujem za komentár!

   Hej, v tomto sú moderné technológie super a je jedno, či ide o tablet, PC, mobil, čítačku alebo čokoľvek iné. Uľahčujú nám mnoho vecí a je to len otázka času, kedy to bude úplne bežný jav. Presne tak ako bankomatové karty, bankomaty, práčky či iné spotrebiče alebo autá. Len si na to ľudia musia zvyknúť.

   Maj sa pekne,
   Jaji

 5. Hezký článek. Já jsem ečtečku měla, ale vybouchla mi. Doslova. Najednou zhasla, ozvala se rána a šel z ní dým. Přitom jsem zrovna četla ke státnicím nějakou knihu o filosofii, prostě zrada.
  Od té doby mi nijak nechybí, eknihy ale stahuju dál. Čtu si je z notebooku, jen ztlumím obrazovku a už jedu ♥

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.