Oplatilo sa čakať? Simon Lewis je konečne na pultoch kníhkupectiev

Oplatilo sa čakať? Simon Lewis je konečne na pultoch kníhkupectiev

Milujem Cassandru Clare a tieňolovcov. Prvý krát som čítala jej tvorbu asi pred 6timi rokmi. Odvtedy sú na našom trhu ďalšie série a aj špeciálne časti, ktorým sa poteší nejeden čitateľ.

 

Anotácia

Simon Lewis bol kedysi obyčajný smrteľník, potom sa z neho stal upír. Teraz sa pripravuje na vstup do najnovšej etapy svojho života – stáva sa z neho Tieňolovec! Nenechajte si ujsť exkluzívnu zbierku poviedok, ktorá približuje život jednej z najobľúbenejších postáv Tieňoloveckej ságy po konci šesťdielnej série Nástroje smrteľníkov.

Simon je super, ale…

Príbeh sa zameriava na Simona Lewisa. Som veľmi rada, že práve jemu sa dostalo viac pozornosti, než sme doteraz boli zvyknutí. Ak si spätne spomeniem na Nástroje smrteľníkov, tak aj napriek tomu, že bol dôležitý pre dej, vždy bol (aspoň pre mňa) odstrkovaný do úzadia. Okrem neho sa tu vyskytujú aj naše staré známe tváre, preto extra príbeh sľubuje veľký čitateľský zážitok.

Príbeh začína príchodom Simona do akadémie, kde sa má učiť umeniu tieňolovectva. Situáciu výrazne ovplyvňuje fakt, že si len nespomína na svoju minulosť. Emócie sú v ňom stále, intuícia mu tiež mnohé našepkáva, ale hlava si nechce spomenúť. Na to, aby sa naučil bojovať proti démonom potrebuje v sebe znovuobjaviť vnútornú silu.  Musí sa opäť stať hrdinom. Mladý upír mi je dosť blízky. Jeho pohľad na svet a štýl riešenia každodenných situácií je podľa mňa dôvod na to, aby mu dala autorka ešte väčší priestor. Ak chce rozvíjať svoje veľdielo na vyššiu úroveň, musí si udržať pozornosť čitateľa novými a novými nápadmi. Ak sa bude stále motať len pri Clary (hoci ju mám veľmi rada), ďaleko nezájde. Podľa mňa Simon a tieňolovecká akadémia je cesta, ktorá by mohla urobiť ságu ešte atraktívnejšou, aj keď ide len o špeciálny príbeh.

Autorkin štýl je svieži a plný humoru. V knihe sa objavujú nové postavy, ktoré mi veľmi prirástli k srdcu.  Som zvedavá, akým smerom sa budú ešte rozvíjať. Mnoho vecí zostalo nevypovedaných. Dalo by sa povedať, že táto novela sa mi čítala lepšie, než samotná séria, ku ktorej sa viaže.

View this post on Instagram

Dnes nie je môj deň. Chorá a unavená behám okolo školských povinností a nie aby som to vybavila hneď, ja to musím obehnúť 2x… to isté… dlhý príbeh. Keď som ale došla domov, dedko na mňa volal z okna, že mám u nich poštu. Veľmi pekne ďakujem pani poštárke, že sa tak snaží mi doniesť všetky knihy a ja tak nemusím chodiť na vzdialenú poštu ❤📚👍 Ak máte podobne ochotnú pani poštárku (alebo pána poštára), napíšte do komentárov #TOPdorucovatel 👍 @booklabsk bol na mňa veľmi milunký a pretože mi poslal takmer všetky ich októbrové novinky. Neviem ako vy, ale ja už cítim blížiace sa Vianoce. Atraktívnych kníh je na pultoch čoraz viac a viac. Nová @kasiewest, kniha o Simonovi Lewisovi a nový #PatrickNess <3 Proste TOP výber a neviem, ktorá sa mi páči viac. Keby ste si mohli vybrať, ktorú by ste začali čítať ako prvú? #dnescitam #bookstagram #jajibloguje #pantarheisk #simonlewis #citaniejein #mikujemecitanie #bookblog #bookporn #bookphoto #instabook #humbook #ukazcoctes

A post shared by Jaji Bloguje (@jaji_books) on

Žiaľ, aj táto kniha mala pár chybičiek krásy, vďaka čomu pôjde moje hodnotenie trochu dole. V prvom rade nerozumiem, prečo sa vydavateľstvo rozhodlo pre túto väzbu aj obálku. Keby som doma nemala sériu Polnočná dáma, tak by sa mi kniha absolútne k ničomu nehodila, pretože má úplne iný dizajn, než napríklad Magnus Bane alebo séria Nástroje smrteľníkov. Chválim, že vizuál obálky je veľmi pekný a asi nášho hrdinu najviac vystihuje, ale toto je pre mňa (a mnohých iných) krok vedľa.

Ďalším negatívom, ktoré som si všimla (a bola by som zvedavá, či som si to všimla len ja) je, že sa opakovali až moc umelo niektoré slová. Ak je napríklad na začiatku odstavca spomenutý Simon, tak mi je jasné, že čokoľvek sa udeje, bude sa to týkať jeho. Nepotrebujem sa to dozvedieť v každej ďalšej vete. Tento problém sa prejavoval snáď v celej knihe. Niekedy menej, inokedy viac, dakedy vôbec. Veľmi ma to rušilo a niektoré pasáže som si musela prečítať aj dva krát.

Komu knihu odporúčam

Simon Lewis je extra príbehom, ktorý som si proste musela prečítať (a s radosťou). Milujem tieňoloveckú ságu (či už hovoríme o knihách, filme alebo o seriáli). Som rada, že mladý upír dostal priestor, ktorý si zaslúži a mohol nám tak poodhaliť vnútro svojej duše. Nie je jednoduché stať sa hrdinom, ale on sa o to usilovne snaží. Cassandra čitateľom ponúka nové postavy, ktoré dopĺňajú príbeh a ďalej ho formujú. Myslím si, že kapitola Clary je uzavretá a je potrebné sa posunúť ďalej.

Kniha sa určite bude páčiť milovníkom série Nástroje smrteľníkov. Kto ju nečítal, tak potom Príbehy z tieňoloveckej akadémie ani neodporúčam. Dosť veľa udalostí sa odvoláva na vojnu a udalosti s ňou spojenými.  Ak by niekto vynechal hlavne poslednú knihu zo série Nástroje smrteľníkov, príde o veľký čitateľský zážitok a bude mu trvať dlhšie, než sa začíta do Simona Lewisa.

Možno niekomu príde príbeh  nudný alebo málo dynamický, ale ja som sa celkom dobre bavila. Gradácia deja bola plynulá, dialógy vydarené a prepracované. Čitateľa čaká nejedno príjemné či nepríjemné prekvapenie (áno, na konci som zostala dosť smutná, ale verím, že všetko má svoj význam). Taktiež pozitívne hodnotím komixy, ktoré graficky doplňujú príbeh a dodávajú mu svoje čaro.


Aký názor máte na Cassandru Clare a jej tvorbu? Ktorá séria zo sveta tieňolovcov sa vám páči najviac a prečo? Čo si myslíte o inom dizajne tejto knihy, než na aký sme sa pôvodne tešili? Oplatilo sa vám čakanie?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.