Jaji bloguje

Vo svete kníh
Buďme ľuďmi

Buďme ľuďmi

Je dobré mať svoj názor, i keď nedokážeme mať názor na všetko. Je lepšie, ak dokážeme názor presadiť medzi ľuďmi a diskutovať. Je najlepšie, ak sa k sebe chováme ľudsky. Kde je tenká hranica medzi konštruktívnym konfliktom a konfliktom deštruktívnym? Ľudia často dôsledky svojho správania zbadajú, až keď je neskoro. Život nejde upraviť jednoducho, ako status na Facebooku.

Kedysi som bola úplne iný človek. Dospela som. Na svoje ramená som prebrala bremeno zodpovednosti a začala som sa učiť žiť ako dospelák. Naučila som sa spoznávať svet. Nebrať len to, čo nám je ponúknuté, ale začala som poznanie vyhľadávať. Samozrejme, nedá sa vedieť a vidieť všetko. Preto je prirodzené, že človek nedokáže mať názor na všetko. A tu je možno ten zlom úrazu.

Internet je nástroj, na ktorom môžeme vytvárať rôzne webové stránky a sociálne siete, kde môžeme medzi sebou komunikovať. Nápad úžasný až idealistický. Je to super, že človek sa vlastne necíti byť sám. Stačí byť on-line a sme obklopení mnohými ľuďmi rôznych národností zo všetkých kútov sveta. Človek tak začal komunikovať stále viac a viac, získal si prehľad, našiel rýchlejší spôsob získavania informácií, ich zálohovanie a možnosť anonymity.

Práve anonymita a možnosť neosobnej komunikácie dodáva ľuďom sebavedomie, väčšiu odvahu a možno im do prstov vkladá slová, ktoré by do očí nepovedali. S týmto sa isto stretávame všetci, čo máme účty na sociálnych sieťach.

Raz som písala postreh o tom, že sa z nás stráca ľudskosť, keď komunikujeme na internete. Za každú maličkosť dokážeme človeka uraziť, hoci ho osobne nepoznáme. Priznám sa, i ja som kedysi kritiku brala veľmi ťažko, no moja práca a štúdium ma zocelili. Beriem to ako subjektívny názor jedinca. Pokiaľ ma človek dobre nepozná, často môže ísť o jeho predsudok alebo nesprávne vytvorený záver na situáciu, ale žiaľ, to už ovplyvniť neviem. Často aj kritika, hoci niekedy môže byť neopodstatnená, nás posúva vpred. Treba si zo všetkého vziať to poučné a užitočné pre nás a ponaučiť sa.

Konajme dobro, verme v dobro, veď ono sa nám to vráti.

Zdroj: yanalya / Freepik

Vraví sa, že kto chce aby  sa stretával len s dobrými ľuďmi a šťastnými situáciami, mal by myslieť pozitívne. Nie vždy sa však účinok dostaví hneď.

Prečo sa Vám vlastne zdôverujem s mojimi myšlienkami? Povedala som si, že už sa k tejto veci vyjadrovať nebudem. Predsa len, vy môžeme mať iné stanovisko na vec, než ja. Čo som si však na internete všimla?

  • Môžeme mať názor na všetko. To je však nemožné.

 

  • Pokiaľ máme iný názor než ostatní, nastane hejt. Niektorí sú schopní vás urážať, povedať že ste obmedzení, stupídni vy a aj vaše názory. Povedali by to človeku rovno do očí?

 

  • Máme názor na všetko (aj keď ho mať nedokážeme), ale nemôžeme si ho vyjadriť. Niektorí totiž nedokážu prijať, že ľudia chcú diskutovať. Nedokážu akceptovať ničí iný názor, len ten svoj.

 

  • Pokiaľ máme problém, napíšeme to na Facebook, určite sa to tým vyrieši. A keď nie, aspoň poriadne vyhrotíme situáciu bez možnosti bránenia sa dotyčnej osoby. Samozrejme, je to určite jednoduchšie, než vstať od počítača a ísť to riešiť s kompetentnými osobami alebo inštitúciami.

 

  • Je v poriadku vulgarizmami označovať osobu, ktorá sa v mnohých prípadoch na internete nedokáže alebo nechce verejne brániť. Málo ľudí zabúda, že urážanie, kazenie dobrého mena, ohováranie, urážka na cti a mnohé iné sa považuje za priestupok či trestný čin, ktorý môže byť právne riešený.

 

Píšeme veľa vecí do diskusií. Postujeme rôzne fotografie, názory, vyjadrenia a iné myšlienky, ktoré sem tam hraničia alebo úplne spadajú do zlých vôd. Keď to však chce niekto riešiť aj právne, potom sa všetci čudujú.  A zbytočne. Treba si len byť vedomý svojich činov. V tomto prípade by som asi rada spomenula

  • §49  priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, ktorého sa ohovárajúci dopustí, ak inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. Za takýto priestupok je možné udeliť pokutu do výšky 33 eur,

 

  • §11 chráni fyzické osoby pred akýmikoľvek zásahmi do ich osobnostných práv, medzi ktoré okrem iných zaraďujeme aj právo na ochranu občianskej cti a ľudskej dôstojnosti,

 

  • §373 Trestného zákona. Podľa § 373 ods. 1 TZ  kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. V zmysle § 373 ods. 2 odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1. Viac TU

 

Na túto tému by sa dalo písať omnoho omnoho viac. Šikana a jej formy sa z osobného, školského či pracovného života preniesli aj do života virtuálneho. Nie je to nič neobvyklé. Dalo by sa to aj očakávať. Nebuďme však jej šíritelia. Každý by sa mal zamyslieť sám nad sebou. Každá minca má dve strany. Dve osoby môžu mať iný pohľad na pravdu. Avšak všetko sa dá vyjadriť ľudsky. Tak buďme ľuďmi aj naďalej. Ja sa o to snažím každý deň.

Aký je váš názor? Stretli ste sa s takýmto správaním aj vy? Ako reagujete ak vidíte výsmech, vulgarizmy na nejakú osobu alebo horlivo diskutujúcich ľudí, ktorí zachádzajú až do deštruktívnych konfliktov?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.