Prekvapila ma rozsvietená Bratislava. Aká bola Biela noc 2017?

Prekvapila ma rozsvietená Bratislava. Aká bola Biela noc 2017?

Myslím si, že Biela noc je festival, ktorý zaujme všetky generácie. Ide o medzinárodný umelecký event, ktorý ponúka v rôznych metropolách moderné diela.

Preto, aby návštevníci tieto umelecké kúsky videli, často vo svojich mestách navštívia netradičné alebo menej poznané zákutia.

Biela noc je najväčší a najnavštevovanejší festival  súčasného umenia na Slovensku

Jeho história siaha až do roku 2002, kedy sa prvý krát konal v Paríži. Odtiaľ sa postupne projekt rozšíril do New Yorku, Los Angeles, Chicaga, Miami, Ríma, Madriru, Brusela, Amsterdamu, Bukurešti, Petrohradu, Košíc, Bratislavy, či ďalších iných miest.

Bielu noc uviedli na Slovensku práve Košice. Po piatich, veľmi úspešných rokoch sa v roku 2015 rozšírila aj do Bratislavy.

Ja som prvý krát festival navštívila minulý rok, kedy som si ešte na bývalom blogu pripravila pre čitateľov menší prehľad a fotografie umenia, ktoré sme za noc navštívili. Hoci nám tento rok bol ponúknutý iný mix svetelnej krásy, bol to zážitok.

Svetelná inscenácia od Amandy Parer na Slovenskom národnom divadle. Fantastic Planet - Humanoid. Zdroj: Jaji bloguje
Svetelná inscenácia od Amandy Parer na Slovenskom národnom divadle. Fantastic Planet – Humanoid. Zdroj: Jaji bloguje

 

Biela noc a jej posolstvá

Najkrajšie na tom všetkom je, že nejde len tak o obyčajnú prehliadku svetelného umenia. Pre mňa je hlavným posolstvom spoznávanie umenia a mesta, zážitok s priateľmi a rodinou, rozšírenie si všeobecného prehľadu a podpora (aj slovenského) turizmu.

Projekt si vzal pod ochranné krídla aj iné méty. Môžeme spomenúť napríklad podporu záujmu verejnosti o súčasné umenie, podporu domácich alebo zahraničných umelcov tvoriť , edukáciu  všetkých vekových kategórii návštevníkov, podporu rozvoja dobrovoľníctva a kultúrnej mediácie a mnoho iných.

Je úžasné vidieť večerné mesto a vysvietený Bratislavský hrad. Zdroj: Jaji bloguje
Je úžasné vidieť večerné mesto a vysvietený Bratislavský hrad. Zdroj: Jaji bloguje

 

Ako taká Biela noc prebieha? Aký názor mám ja?

Je len na vás, kde svoju cestu začnete. Návštevníci majú k dispozícií mapu mesta a diel. Prípadne môžete využiť aj možnosti mobilnej aplikácie, ktorá ma veľmi sklamala. Vzhľadom na jej preťaženie som si nemohla počas noci zobraziť ani mapu alebo prehľad a informácie o jednotlivých dielach. Škoda, organizátori podujatia by nabudúce mali na to myslieť.

Na festival si môžete zakúpiť aj platený vstup. Tým sa vám odkrýva možnosť vidieť a zažiť toho omnoho viac.

Od 19:00 do noci sa prechádzate večerným mestom a užívate si tú atmosféru. Neodporúčam premiestňovať sa MHD alebo autom, lebo všade vládol organizovaný chaos, ktorý do istej miery kazil zážitok.

Interaktína sveteľná inscenácia rozHLAS od Ondreja Maksiho a Jany Potiron. Zdroj: Jaji bloguje
Interaktína sveteľná inscenácia rozHLAS od Ondreja Maksiho a Jany Potiron. Zdroj: Jaji bloguje

 

Okrem nezvládnutej organizácie v Starej tržnici, na ktorú sa sťažovalo viacero návštevníkov, ktorí si zaplatili vstup som skutočne nerozumela davom, ktoré vôbec neboli organizované. V nočných hodinách sa naladení návštevníci váľali po dielach, čo kazilo celkový dojem.

Veľmi sa mi páčilo, že mnohé inštalácie boli aj interaktívne (napríklad Slovenský rozhlas). Bola som však veľmi sklamaná z diel na moste. Minulý rok boli omnoho krajšie. Teraz boli svetelné inscenácie nevýrazné a bez nápadu. Mnohí ľudia boli z tohto ročníka sklamaní, no mne sa páčilo. Veľmi rada sa festivalu zúčastním aj nabudúce.

Ak o rok chcete navštíviť festival, odporúčam dodržať nasledovné inštrukcie:

  1. Nespoliehať sa na mobilnú aplikáciu, ale zaobstarať si mapku. Keď som sa pýtala dobrovoľníkov po meste, či mi nemôžu jednu dať, pretože na modernú pomôcku sa spoliehať nemôžem, odpoveď bola negatívna. Že mám prejsť cez centrum na iné stanovisko si ju vyzdvihnúť. Škoda. Nakoniec sa nám podarilo vďaka jednej milej slečne získať, a tak sme získali lepší prehľad.
  2. Ak si chcete užiť jednotlivé diela, choďte sa ta pozrieť hneď na začiatku festivalu. Neskôr už je všade omnoho väčší dav, ktorý môže byť inak naladený ako vy. Dalo by sa povedať, že už to nie je ono. My sme celý festival stihli obehnúť za 3 hodiny.
  3. Určite zvoľte pohodlnú obuv, pretože sa veľa nachodíte. Nezabudnite na fotoaparát, či prípadne pršiplášť.
  4. Užite si Bielu noc, pretože je iba raz za rok!

Ktoré diela urobili na mňa najväčší dojem?

Fantastic planet – Humanoid (svetelný objekt)

Svietiaca postava nadľudskej veľkosti. Presne ich bolo päť na niekoľkých stanoviskách v meste. Ich rozmiestnenie nie je náhodné. V nás majú evokovať práve premyslené objavovanie a obsadenie nášho krásneho mesta. Autorkou je Amanda Parer. Páčia sa vám?

Fantastic Planet - Humanoid od Amandy Parer na Hlavnom námestí. Zdroj: Jaji bloguje
Fantastic Planet – Humanoid od Amandy Parer na Hlavnom námestí. Zdroj: Jaji bloguje
Fantastic Planet - Humanoid od Amandy Parer pred VÚB bankou. Zdroj: Jaji bloguje
Fantastic Planet – Humanoid od Amandy Parer pred VÚB bankou. Zdroj: Jaji bloguje

 

Museum of the Moon (svetelný objekt)

Mesiac, ktorý vám na prvý pohľad vyrazí dych, má v priemere 7 metrov. Pozostáva z detailných záberov NASA v približnej mierke 1:500 000. Každý centimeter osvetleného povrchu predstavuje približne kilometer reálneho povrchu na mesiaci. Svetelnú inscenáciu dopĺňala hudba od oceňovaného skladateľa Dana Jonesa (nie, skutočne to nebol zvuk mesiaca vo vesmíre, ako sa udivovala za nami jedna slečna :D)

Museum of the Moon od Luka Jerrama v Medickej záhrade. Zdroj: Jaji bloguje
Museum of the Moon od Luka Jerrama v Medickej záhrade. Zdroj: Jaji bloguje

 

Globoscope (sveteľný objekt)

Globoscope pozostával zo 270 svetelných gúľ, ktoré boli rozmiestnené a prispôsobené fontáne na Námestí Slobody. Atmosféru tvorila aj hudba.

Globoscope od Collectif Coin na Námestí slobody. Zdroj: Jaji bloguje
Globoscope od Collectif Coin na Námestí slobody. Zdroj: Jaji bloguje

Navštívili ste tiež tento rok Bielu noc? Ako sa vám páčilo? Sklamalo vás niečo? Ktorý festival je lepší organizačne – v Bratislave alebo v Košiciach? Naštívili ste Bielu noc aj vo svete? 

Ak by vás zaujímalo, ako prebiehala naša Biela noc 2016 v Bratislave, všetko sa dočítate kliknutím na odkaz. Tie fotografie ma fascinujú doteraz.

4 comments found

  1. Jé, tohle je super! To máme i u nás v Praze, zrovna příští týden 🙂 loni to bylo moc fajn a už se na to těším. V Bratislavě jsem tuto akci nenavštívila, ale připadá mi to organizačně hodně podobné, takže bych určitě zašla 🙂

    LENN

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.