Jaji bloguje

Vo svete kníh
Mám rada knižné závažia, vďaka ktorým sa dozviem viac o minulosti

Mám rada knižné závažia, vďaka ktorým sa dozviem viac o minulosti

Mám rada, pokiaľ hlavní hrdinovia obľúbených kníh majú dušu. Pokiaľ nie sú len obyčajnými postavami odsúdenými na zabudnutie. Presne takých som spoznala v Bojovníkoch dúhy.

Anotácia

Stojí priateľstvo nad láskou? Znamenajú peniaze viac ako česť? Je možné zmeniť osud? A má vôbec zmysel hľadať životné šťastie?

Odpovede na tieto otázky sa snažia nájsť aj hlavní hrdinovia trilógie: mexické dievča Mercedes Perezová, bezhlavo sa púšťajúca do prenasledovania vrahov svojich príbuzných; farmársky syn Benjamin Sutter, opúšťajúci rodinu kvôli zlatej horúčke v Kalifornii; syn podnikateľa a špekulanta Markus Whitfield, vytrvalo pátrajúci po predkoch v rezerváciách; veterán Adam Burns, po návrate z občianskej vojny rozhodnutý zahlušiť toľko Indiánov, koľko bude možné, aby pomstil smrť ženy a synov.

Avšak, zdá sa, že Boh má pre každého nachystané iné poslanie.

Cesty Mercedes a Benjamina sa skrížia. Spolu sa vydávajú za zločincami, no netušia, že karta sa čoskoro obráti a sami sa stanú prenasledovanou korisťou aj zajatcami. Markus nachádza životnú lásku, ale predovšetkým spozná pravú tvár svojho adoptívneho otca. Adama náhoda spojí s Indiánmi a prostredníctvom ich strastiplnej životnej cesty prijme zmierenie s Bohom, ktorého po celý život odmietal. Osudy hlavných hrdinov sú osobité, zdanlivo spolu nesúvisiace. No iba na prvý pohľad. Ak sa vám bude zdať, že v prvej časti sa cesty hrdinov uzavreli, tá druhá vám ukáže, do akej miery ste sa zmýlili. Ale až v tretej časti autorka skutočne odkryje tajomstvá celého príbehu a ponúkne zavŕšenie obdivuhodných ľudských osudov.

BOJOVNÍCI DÚHY nie sú len dobrodružnou trilógiou inšpirovanou skutočnými dejinnými udalosťami severoamerického kontinentu rokov 1860 – 1912. Sú rozprávaním o zrade a pomste, viere a nádeji, krvi a tanci bojovníkov, ale najmä o ľudskom putovaní za láskou a obyčajným šťastím.

View this post on Instagram

Jeseň sa nesie v znamení hrubých kníh. 🙈📚 Dnes začínam túto krásku a už po pár stranách sa mi to veľmi páči. Nie je to žáner, ktorý by som čítala, ale anotácia ma neskutočne nalákala a zrejme z toho aj vznikne niečo ozaj dobré. ☝🏻 Chystáte sa na túto krásku ? ❤️ Alebo ste ju už prečítali ? 🤗 >Kniha je prvý recenzný výtlačok, ktorý mám ako “samostatný článoček – individualista”, mimo blogu, o to viac je to pre mňa zaujímavá a nová cesta, z ktorej sa teším a pekne verím, že všetko bude tip-top. 💓 #bookstagram #bookaddict #vicecasunacteni #book #livre #bookworm #booklover #bookblogger #tipnaknihu #reading #somknihovert #nakridlachknih #bookblog #bookishfeatures #dnescitam #currentlyreading #readingtime #copravectu #somknihozrut #simaznakridlachknih #bojovniciduhy #autumn #enribook

A post shared by @ _symonka on

3 v 1

Pri prvom pohľade na túto knihu som ľutovala svoj voľný čas. Knižné závažia som naposledy čítala v ére Harryho Pottera, kedy som vyše 500 stranovú knihu prečítala za víkend. Obdivujem autora a knihu, pokiaľ si pri podobnej hrúbke dokáže udržať moju pozornosť. Teraz bolo predo mnou 576 strán vďaka nápadu autorky spojiť trilógiu do jednej knihy. Tento risk Jarkovskej vyšiel, pretože si moju pozornosť udržala hneď od začiatku.

V prvej časti odhaľujeme temné tajomstvo pomsty Mercedes. V druhej sa bližšie pozrieme na skutočnú pravdu spolu s Markusom a v tretej sa dozvedáme, čo viedlo Adama k jeho radikálnemu správaniu. Hoci sa nám môže zdať každá postava iná, vďaka čomu Bojovníci dúhy čitateľa nikdy nenudili, všetky časti majú jedno spoločné. Bližšie nazeráme na problematiku spolunažívania belochov a Indiánov z oboch strán.

Autorka si všetko dôkladne premyslela. Je pravidlom, že pokiaľ spisovateľ vo svojom príbehu používa historické alebo iné fakty, tak si ich poriadne naštuduje. Práca, ktorú odviedla Erika Jarkovská, je úžasná. Všetky historické fakty, ktoré sú v tejto knihe použité, si detailne naštudovala a čitateľovi ich podala zaujímavým a nenáročným spôsobom. A presne toto mám na autorke rada, pretože vďaka nej sa viac dozvedám o pôvodných obyvateľoch Ameriky. Podobný zážitok mi bol dopriaty pri jej knihe Sny vo vetre. Toto je veľké plus jej tvorby.

Raz sa jedna čitateľka pýtala, ktoré knihy o indiánoch by sme jej odporučili. Napísala som jej, že Bojovníci dúhy stoja za prečítanie, aj napriek tomu, že som vtedy trilógiu nemala dočítanú. Dnes môžem s úplnou spokojnosťou povedať, že by som jej príbeh odporučila opäť, pretože nejde len o obyčajnú dobrodružnú zlátaninu.

Autorke som uverila všetko. Je mi jasné, že nie všetko bolo podložené faktami, ale zapracovala aj jej fantázia. Úplne by som ale uverila tomu, že sa vrátila do minulosti prípadne jej všetko niekto našepkával, keďže mnohé situácie opísala s maximálnou presnosťou.

Postupne gradujúci dej vás vtiahne do svojej hĺbky, bude vás sprevádzať mnohými rokmi prelínajúcich sa osudov a ukáže myseľ a prežívanie hrdinov, ktorí to nemajú v živote jednoduché.

Len škoda tej obálky… potenciálneho čitateľa v kníhkupectve možno zaujme, ale osobne by som si knihu všimla práve pre jej hrúbku a nie grafiku.

Komu knihu odporúčam

Kniha sa číta jednoducho. Autorkin štýl písania je veľmi pútavý a aj tie najnudnejšie okolnosti historických udalostí nám podáva zaujímavým spôsobom.  Kniha Bojovníci dúhy nie je len veľkým dobrodružstvom postáv s ťažkým osudom. Je to kniha, v ktorej postavy majú dušu a vďaka tomu sa stali nezabudnuteľnými spolu s prezentovanou indiánskou tematikou. Hoci som sa niekedy nevedela s hlavnými hrdinami stotožniť (čo mi asi najviac prekážalo), veľmi ma zaujímali ich životy, tajomstvá a rozuzlenia situácií. Trilógia nemusí ulahodiť každému, preto si svoj výber dobre premyslite. Ale ak máte radi westernovky, dobrodružstvá, lásku, sklamania a napätie, tak sa určite po knihe pozrite. Presvedčiť vás o tom môže aj táto ukážka.

Tento článok vyšiel vďaka spolupráci s vydavateľstvom Enribook

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.