Vlado Bis – Biele srdce

vlado-bis

Keby ste mohli, cestovali by ste v čase do obdobia indiánsko-amerických sporov? Existoval medzi týmito národmi okrem neustálych atakov niekedy aj pokoj?

Práve v tomto období neustálych nepokojov medzi belochmi a indiánmi sa odohráva dorbodružný román slovenského spisovateľa Vlada Blisa. Román Biele srdce zachytáva túto vyhrotenú situáciu v Amerike z pohľadu mladíka Jima Hudsona.

Anotácia

Túžba po dobrodružstve privedie mladíka Jima Hudsona do malého mesta na americkom stredozápade. Netuší, že jeho sen stať sa zlatokopom sa nikdy nenaplní. Osud mu pripraví inú životnú cestu, plnú skúšok a nečakaných zvratov, ale aj lásku v podobe domorodej ženy Sussanne.

Keď sa Jim rozhodne spojiť svoj život s jej, prijme tým aj údel jej ťažko skúšaného národa, ktorému belosi neprisúdili budúcnosť. Z nerozvážneho mladíka sa stane vyzretý a azda aj predčasne zostarnutý muž, ktorý si po smrti svojej rodiny uvedomí to najpodstatnejšie: že má voči národu, ktorý ho uznal za svojho, nesplatený dlh, a že sa musí pokúsiť zachrániť ho.

Román Biele srdce približuje čitateľovi aj veľké historické udalosti USA druhej polovice 19. storočia – slávnu bitku pri Little Bighorne či masaker pri Wounded Knee. Tieto fakty umne dopĺňajú hodnovernosť tohto napínavého dobrodružného príbehu.

Kto je Vlado Bis?

V prvom rade je autorom knihy Biele srdce. Vlado sa narodil v Bratislave. So svojou rodinou žije v Lamači. Hoci si rád pozrie sci-fi príbehy, jeho srdce patrí klasikám ako Winnetou a Poklad na striebornom jazere.

Divoký západ mu učaroval natoľko, že sa ho rozhodol pretvoriť ho aj do svojej tvorby. Neidealizuje si ho, práve naopak. Vďaka pohľadu autora môžeme nazrieť do americkej histórie presne v takej miere, v akej sa odohrávala.

Prečo je srdce Jima Hudsona biele?

Keď som najprv dostala možnosť prečítať si túto knihu, mala som neutrálne pocity. Z anotácie som sa dozvedela, že sa vo vnútri nachádzajú aj prvky romantiky, preto mi bola sympatická. Neskôr som pochopila, že Biele srdce je niečo viac, než len dávka príjemných emócií.

Príbeh je rozdelený do kapitol, pričom každá nesie svoj názov. Pomocou neho a menšieho obrázku sa čitateľ navnadí na to, čo ho čaká. Spestrenie bolo príjemné a nerušivé. Avšak ja knihu rozdeľujem na také dva pomyselné celky, kedy sa Jim chce stať zlatokopom a keď uteká pred svojim osudom.

“Čejeni už dlšie nejedli a podľa zvyku Indiánov sa vždy ten, kto má jedlo, rozdelí s tým, kto ho nemá. Napadlo mi, ako by taká situácia vyzerala medzi belochmi.”

Prvý celok je spísaný detailnejšie, čas nejde tak rýchlo a všetko môžeme viac prežívať s hlavným hrdinom. Jim sa chcel stať zlatokopom. Na to musel mať nejaké úspory. Žiaľ, zlé rozhodnutie ho priviedlo pred brány armády.

No len vďaka tomu spoznal svoju lásku, Sussanne. Spoznal svoju Prérijnú ružu, pre ktorú by bol ochotný obetovať všetko. A tu sa dostávame k druhej časti knihy, ktorá hovorila o ich problémoch. Žiaľ, situácia medzi belochmi a Indiánmi bola zlá a naši hlavní hrdinovia museli neustále utekať, aby dosiahli svoje šťastie.

Autor sa nezameral na opis konkrétnych situácií, ale na prerozprávanie niekoľkých rokov.  Nebolo to na škodu, ale na môj vkus dej plynul rýchlo. Pokojne by som knihe pridala viac strán.

Kniha nie je určená pre mladých čitateľov alebo citlivé povahy. Vlado Bis zobrazuje boje medzi Indiánmi a belochmi priamo a bez prikrášlenia. Preto sa v knihe dočítame o skalpoch, o nutnosti využitia munície alebo o bezhlavom love na bizóny či nenávisť medzi ľuďmi. Práve vďaka tomuto vieme lepšie porozumieť dobe, v akej ľudia kedysi žili.

Nikdy by som neverila, že ma bude americká história tak baviť. Mnohé som sa naučila, mnohé som si ozrejmila a mnohé som si uvedomila. Kniha bola plná myšlienok na zamyslenie. Aj vďaka tomu sa dobre čítala.

Mne osobne to trvalo necelé dva dni. Som rada, že sa autor rozhodol dokončiť Biele srdce. Bude niekedy pokračovanie? Alebo sa dozvieme viac o ťažkom osude Indiánov v rezerváciách? Možno raz.

Neviem ako vy, ale mne celkom prekáža, ak rozprávač deja prezrádza, s čím sa o pár strán stretneme.  Vedelo ma to navnadiť, pretože Jim neprezradil úplne všetko. Aj tak by som sa nenápadným spoilerom, hoci zrejme slúžili na gradáciu deja, nabudúce radšej vyhla.

“Vrátili sme sa s Ružou naspäť medzi Indiánov. Vtedy sme ešte nevedeli, že budeme účastníkmi najväčšieho víťazstva indiánov nad belochmi.”

Atmosféru divokého západu dopĺňa aj samotná obálka. Kto si prečíta knihu Biele srdce, porozumie nielen tomu, prečo sa tak volá, ale aj tomu, čo sa deje okolo nás dnes. Záleží len na čitateľovi, čo si z tohto zážitku odnesie.

Komu knihu odporúčam?

Príbeh mladého muža, ktorý celý život pred niečím uteká, na mňa veľmi zapôsobil. Nečakala som, že mi táto útla kniha dá to, čo dala. Stalo sa. Knihu odporúčam skôr dospelým čitateľom, ktorí sa neboja vidieť svet otvorenými očami, hoci sa dozvedia niečo nepríjemné.

Život pozostáva z radostných ale aj smutných udalostí. Presne taká je aj kniha Biele srdce. Romantické duše budú môcť prežiť Jimovu veľkú lásku k Sussanne, ale aj lásku k životu. Tí, čo túžia po historických faktoch sa dozvedia niečo viac o situácii na divokom západe v druhej polovici 19. storočia.

Pokiaľ ste sa v týchto riadkoch našli, určite si zaraďte Biele srdce do zoznamu.