Jaji bloguje

Vo svete kníh
Biela noc 2016 v Bratislave

Biela noc 2016 v Bratislave

Udalosť oznamovaná na sociálnych sieťach mnoho týždňov pred jej konaním nás očarila a navnadila. Museli sme vycestovať do Bratislavy a uzrieť čaro moderného umenia. No nie všetko vyzerá presne tak, ako sa na prvý pohľad zdá.

Najväčší festival umenia na Slovensku

Biela noc je projekt, ktorý má návštevníkom priblížiť moderné umenie. Návštevník tak spoznáva netradičné formy umenia, ale aj nočné čaro európskych metropol.

Nápad festivalu vznikol v roku 2002 v Paríži. Odtiaľ sa behom niekoľkých rokov rozšíril do mnohých významných miest, ako napríklad New York, Los Angeles, Chicago, Rím, Madrid, Brusel, Turín, Petrohrad, Košice, Bratislava, Bukurešť.

V roku 2013 Bielu noc navštívilo  viac ako dva a pol milióna ľudí a od roku 2015 ju môžeme obdivovať aj v našom hlavnom meste, v Bratislave.

Biela noc má za úlohu naplniť niekoľko cieľov, ktoré si stanovili jej organizátori:

  • Ukázať návštevníkom  a obyvateľom Košíc a Bratislavy umeleckú špičku,
  • Zvýšiť záujem verejnosti o moderné umenie,
  • Podporovať a šíriť netradičné stránky umenia,
  • Zvýšiť pozíciu Košíc a Bratislavy v značke WHITE NIGHT vo svete, a mnohé iné…

Priebeh Bielej noci

Festival trvá vždy od západu do východu slnka, kde sú výtvory umelcov rozmiestnené v strategických častiach metropol. Každý návštevník dostane mapku pre lepšiu orientáciu. Pred začatím má možnosť si zakúpiť aj lístok pre platené časti Bielej noci. Umenie je dopĺňané aj inými prvkami pre jeho atraktivitu. Tanec, hudba, divadelné predstavenia, literatúra. Všehochuť rôznych inšpiratívnych prvkov, ktoré potešia zmysly návštevníkov. Prístupné sú mosty, parky, interiéry budov, nákupné centrá, parkoviská, súkromné priestory, ktoré bežne ľuďom nie sú prístupné.

Biela noc našimi očami

Z Trnavy a Galanty sme sa dopravili celkom preplnenými vlakmi, čo by nebolo nič neobvyklé. Cestovali sme večer a bez meškania. Doviezli sme sa električkou na Šafárikovo námestie, kde sa začala naša cesta. Rozhodli sme sa nezaplatiť si platený vstup, pretože minulý rok v Bratislave návštevníkov sklamal. Aj po rozhovore so spolužiakmi, ktorí neboli spokojní s Bielou nocou v Košiciach, sme mali obavy, či by to bolo pre nás výhodné. Možno preto, sme nedostali žiadnu mapku, tak sme sa museli orientovať podľa mobilnej aplikácie a našej orientácie po Bratislave.

Nejaké diela umelcov sa mali nachádzať aj pri Eurovei a Modrom kostolíku, no my sme sa rozhodli ísť najprv cez Starý most do Sadu Janka Kráľa. Vysvietený most bol krásnym začiatkom a my sme sa tešili na ďalšie možnosti, ktoré festival ponúkal. Všade bolo mnoho ľudí, no i tak sme nemali problém s fotografovaním. Z mosta bol vidieť nádherne vysvietený hrad aj s mostom SNP. Na niektorých miestach som si počas noci všimla aj organizátorov v reflexných vestách. Keď si to však spätne premietnem, nachádzali sa skutočne iba na pár vyhradených miestach, najčastejšie tých platených. Stávalo sa, že návštevníkom festivalu z iných častí Slovenska alebo z okolitých štátov nemal kto poradiť.

Starý most bol otvorený ešte len tento rok a teraz poslúžil ako miesto pre krásne dielo . Svetelná scenéria nad Dunajom sa v noci krásne vynímala.

Naše kroky pokračovali cez organizovaný dav hlbšie do Sadu Janka Kráľa. Neviem, či je park tak tmavý aj počas bežných nocí, ale baterka na mobiloch v niektorých momentoch dobre poslúžila.

Najviac sa nám páčilo dielo umelca Braňa Bernára – Kvapky. Zmes vody a svetelnej inštalácie vytvorili z inokedy bežnej trávnatej plochy lúku posiatu vodnými kvetmi. To, že autor použil do tvojho diela vodu mi došlo až po tom, čo som stúpila do obrovskej mláky. No to, čo som mohla vidieť stálo za to a stúpila by som do nej pokojne ešte raz.

Ďalej naša cesta pokračovala cez most SNP až na Bratislavský hrad a do zámockej záhrady. Hrad z diaľky vyzeral luxusne, avšak z blízka sa scenéria zmenila a nastalo trochu sklamanie. Všade veľa ľudí. Atmosféru dotvárala iba tajomná hudba. Ak by človek zatvoril oči a dýchal atmosféru, možno by sa preniesol v myšlienkach na úplne iné miesto.

Rozhodli sme sa cez korzo ísť k Dómu sv. Martina. Po ceste sme si urobili ešte zastávku do zámockej záhrady k ľadovej kocke.

Čo nás však veľmi sklamalo bolo Hlavné námestie v Bratislave, kde sme mali možnosť vidieť svetelné efekty majákov. Vyzeralo to len ako svetelná konštrukcia z auta pri policajnej prehliadke, ktorú máte možnosť vidieť cez spätné zrkadielko svojho motorového vozidla.

Našou poslednou zastávkou bol interaktívny objekt na Kapitulskej ulici. Interaktívny mrak vytvorený zo 6 000 žiaroviek mali možnosť svetelne ovládať práve jeho návštevníci. V skupine moderného umenia má toto dielo veľký význam. Pre jeho vytvorenie boli použité klasické žiarovky, ktoré sú v dnešnej dobe v domácnostiach už minulosťou. Stalo sa akýmsi symbolom pre meniacu sa budúcnosť.

Toto dielo precestovalo takmer celý svet a v roku 2013 bolo nominované na cenu Innovation by Design Awards v New York City. Tento mrak doteraz videlo takmer 1,5 milióna ľudí. Som rada, že som mohla byť jednou z nich.

Škoda, že sa tu nenachádzalo viac organizátorov, pretože sila davu ľudí tu bola skutočne poznať.

Ako by som ohodnotila tohtoročný festival? Nezažila som si žiadny iný, preto nemôžem porovnávať. Avšak umelecké diela, ktoré nás skutočne zaujali, by sa dali zrátať na prstoch rúk. Mnohé z nich boli platené. Avšak platiť za mačku vo vreci sa nie vždy vypláca. Pokiaľ je do interiéru iba jeden vchod, veľký rad a málo hodín pred nami, neoplatí sa čakať, pretože človek by potom nemohol vidieť všetko. Čo sme samozrejme ani nevideli. Organizátorov bolo po meste veľmi málo, mapka žiadna. Keby sme sa nevedeli po Bratislave orientovať sami, asi by sme nedokázali nájsť to, čo sme videli. Mnohé miesta boli od seba pešou chôdzou celkom dosť vzdialené, inokedy moc blízko. Pripadala som si ako škrečok v klietke idúci sem a tam. Páčilo sa mi, no očakávala som podľa informácií oveľa viac, než bolo ponúknuté. Možno o rok to bude iné. Ďalšou možnosťou je, že sa o rok nerozhodneme pre Bratislavu, ale pre iné mesto. Nohy z toľkého chodenia nás budú bolieť v každom prípade.

Boli ste sa aj vy tento rok pozrieť na Bielu noc v Košiciach či Bratislave? Aké sú vaše dojmy a pocity? Naplnili umelci a organizátori vaše očakávania alebo nie?

Zdroj a viac info o podujatí a umelcoch

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.