Bibliotéka 2018 opäť otvorila svoje brány pre nadšených čitateľov

Bibliotéka 2018 opäť otvorila svoje brány pre nadšených čitateľov

Bibliotéka 2018 sa niesla v znamení besied, stretnutí a dobrej nálady. Som veľmi rada, že ešte stále existuje veľa čitateľov, ktorí sú ochotní prísť na veľtrh a podporiť tak autorov, vydavateľov a kníhkupcov.

Bibliotéka ponúkala bohatý program pre každého

Bibliotéka už neodmysliteľne patrí k jesennému obdobiu všedných dní. Ako jediný knižný veľtrh na Slovensku ponúka vydavateľom a kníhkupcom priestor na prezentovanie kníh a autorov. Atraktívna pre návštevníkov je predovšetkým žánrová rozmanitosť. Na svoje si prídu milovníci beletrie pre ženy, fantasy, sci-fi, detských kníh, detektívok, trilerov či iných žánrov. Na ploche  10 000 m2 sa nám za 4 dni predstavilo  203 vystavovateľov zo Slovenska, Česka, Dánska, Maďarska, Poľska, Rakúska, Rumunska, Ruska a Srbska.

Na ktorý bod programu ste sa tešili najviac?

Na Bibliotéke sa nestretávali len čitatelia, ale aj autori. Zdroj: Jaji bloguje

V piatok sme besedovali a krstili

Veľtrh som navštívila v piatok a v sobotu. Tieto dva dni som si nevybrala náhodne, ale práve pre besedy s autormi, ktorých som chcela (opäť) stretnúť aj osobne.

Svoj dvojdňový maratón som odštartovala s besedou slovenskej blogerky a autorky Majky Danihelovej, ktorá čitateľom porozprávala o svojej novinke V znamení ametystu. Besedu moderoval Dado Nagy, ktorý sa nebál Majky opýtať na prvé ohlasy čitateľov, prečo nepokračovala v štúdiu editora alebo kam sa bude poberať pokračovanie nového fantasy sveta. Som veľmi rada, že CooBoo okrem prekladov úspešnej zahraničnej literatúry objavuje aj nové tváre na Slovenku.

Následne som sa zúčastnila krstu novinky od Miroslavy Varáčkovej s názvom Spolu to zvládneme. Najprv sme sa dozvedeli niečo o jej tohtoročných novinkách, nazreli do súkromia autorky, a potom zaželali knihe veľa úspechov. Oceňujem gesto autorky, ktorá vybrala za krstnú mamu čitateľku z publika. Miška sa zhostila svojej úlohy zodpovedne a pokrstila príbeh neperlivou vodou – obľúbeným nápojom jednej z postáv.

Sobota bola plná stretnutí

V sobotu som sa spolu s kolegyňou z blogerskej profesie, Sue, ocitla rovno na dvoch krstoch a jednej autogramiáde.

Silva Zeumerová krstila svoju novinku Parstelvan, ktorá nedávno vyšla vo vydavateľstve Lindeni. Na prvý pohľad ma kniha zaujala svojou obálkou. Pôvodne ide o akrylovú maľbu na obraze od Briana Terrera, ktorý vytvoril návrh práve tento fantasy príbeh. Autorke aj knihe držím place a prajem im veľa trpezlivosti a čitateľov.

Parstelvan je atraktívna novinka z vydavateľstva Lindeni. Zdroj: Jaji bloguje

Neviem síce, kto je Lovecraft, ale viem, kto je Mark E. Pocha (smiech). Jeden z najtalentovanejších spisovateľov na slovenskej scéne krstil svoju novinku Dom 490. Doteraz sme boli zvyknutí, že Mark píše skôr krváky, no tento krát nás prekvapil ducharinou. A nie len tak hocijakou. Autor sa pri písaní inšpiroval reálnym domom v obci Kriváň, okolo ktorého sa už veľa hovorilo.

Krstným otcom sa stal Matej Cich, šéf tímu Slovak Ghost Hunters, pričom sa krstilo symbolicky hlinou z cintorína. Na knihu sa už pár dní po vyjdení objavujú pozitívne reakcie. Aj Markovi držím palce a prajem mnoho spokojných čitateľov.

Mark E. Pocha sa pri písaní inšpiroval skutočnými výpoveďami ľudí, ktorí mali skúsenosť s domom v obci Kriváň. Zdroj: Jaji bloguje

Na záver mi bolo cťou, že som konečne osobne spoznala Hanku Repovú. Nečudujem sa, prečo sú jej knihy také úžasné, keď do nich vkladá svoje krásne srdce.

View this post on Instagram

#biblioteka2018 Netajím sa tým, že tento veľtrh je síce dobrý, ale mohol by byť ešte lepší 📚 V čom je však neprekonateľný? Je plný úžasných zážitkov a stretnutí 😍 Navštevujete knižné veľtrhy a festivaly? Ktoré sú vaše naj? Čoskoro pribudne na blogu članok o autogramiáde @hanarepova, moje pocity z krstu knihy Dom 490 od @markepocha, recenzia knihy #Parstelvan od @silvia.zeumerova a presvedčím vás, prečo sa oplatí prečítať si knihy od @varackova 📖📚❤ #dneacitam #cooboo #booklab #hanarepova #markepocha #miroslavavarackova #silviazeumerova #bookstagram #bookblogger #jajibloguje #pantarheisk #kniznykompas #ukazcoctes #zacitajsa @cooboo.slovensko @lindeni.sk @booklabsk @pantarheisk @moderne_romany

A post shared by Jaji Bloguje (@jaji_books) on

Bibliotéka má stále svoje nedostatky

Myslím, že vždy je čo vylepšovať. Okrem prezentovaných pozitív má Bibliotéka stále svoje nedostatky, ktoré by som vedela zhrnúť do nasledujúcich bodov.

  • – chýbalo mi viacdňové vstupné. Neviem si predstaviť, že by som v prípade návštevy všetkých dní nechala v pokladni 20 € a pritom si mala kúpiť ešte nejaké knihy alebo navštíviť bufety či kaviarničky.
  • – taktiež si myslím, že tu absentovala oddychová zóna, kde by si návštevník trochu oddýchol alebo s radosťou prezeral kúpené knihy.
  • – lacnejšie občerstvenie v bufetoch a kaviarňach. Koľko eur tu nechá napríklad štvorčlenná rodina, ktorá si chce dopriať aj plnohodnotný obed?
  • – viac besied s autormi – tých nie je nikdy dosť.
  • – určite by návštevníci privítali aj workshopy alebo iné besedy z prostredia knižného sveta.

Boli ste na Bibliotéke? Čo sa vám páčilo? Čo by ste naopak chceli zlepšiť?

 

 

 

2 comments found

  1. Tento rok som sa na biblio ocitla vo štvrtok ako na “pracovnom výjazde”, čo bolo skvelé :D. …zhodou okolností sa mi minulé roky nepodarilo prísť pre iné povinnosti, no milo ma prekvapil ten posun, tri roky dozadu bola Bibliotéka inde a teraz sa mi zadala oveľa programovo plnšia, zaujímavejšia, stánky jedna radosť… iba sa stotožňujem s názorom, že už by to chcelo zaviesť viacdňový vstup…a keď mi vyhladlo a zažiadalo sa kávy, nemala som veľmi na výber, len brať čo bolo.

  2. Ja som bola v sobotu a bola som sklamaná. Neskutočne veľa ľudí na mňa. V stánkoch sa nedalo ani pohnúť a nie ešte vyberať knihy. Tie sa mi na internete zdali lacnejšie ako tam. Čiže keď si zrátam vstupné a parkovné a k tomu nie moc lacné knihy, velmi sa mi tam neoplatilo ísť. Besedy boli poobede a to uz som musela pomaly, ale isto cestovať domov… Vidím to tak, že to bola moja prvá a zároveň posledná. Jedine ak príde niekto fakt výnimočný na besedu. Inak nevidím veľmi zmysel ísť znova.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.