Som romantická duša, ktorá rada sníva. No a čo!

Som romantická duša, ktorá rada sníva. No a čo!

Aj vďaka Placebo On som jeden večer snívala tie najkrajšie sny o vášnivej láske. Čo si myslím o knihe sa dozviete v článku.

Rada sa ponáram do romantických príbehov. Práve tie sa mi čítajú najjednoduchšie a sú pre mňa jednohubkami na jeden večer. Počuli ste o Placebo On? Ja som sa o knihe dozvedela zo sociálnych sietí. Čoraz viac sa objavovali pomerne pozitívne referencie, čo ma celkom zaujalo vzhľadom na to, že knihu napísala debutujúca autorka. Šlo o „kúpené“ odporúčania alebo sa čitatelia skutočne nemýlili? Prečítanie knihy sa stalo pre mňa veľkou výzvou.

Povedzme si niečo o Placebo On

Ema to nemala v živote jednoduché. Temné tiene minulosti ju stále prenasledovali a nech sa akokoľvek snažila, v intímnom živote proste zlyhávala. Práve nedostatok partnerskej lásky si vynahrádzala kamarátkami a veľkou snahou v práci. No a potom sa zjavil Chris. Sympatický muž s tými najkrajšími očami bol nielen šéfov syn, ale čoskoro mal prevziať celú firmu. Asi viete, ako sa situácia vyvinula. Romantická láska, od ktorej sa nič neočakáva, ale je plná vášne, je na scéne. Keďže vieme, že ide o trilógiu, všetko sa poriadne skomplikuje. Ale veď taký je život. Dej sa zamotáva, vstupujú nové postavy a pribúdajú ťažšie riešiteľné problémy.

Baja Dolce v celej knihe kladie dôraz na životné hodnoty. Dôležitosť rodinného zázemia, dôvera, priateľstvo, ochrana súkromia a mnoho iného. Sama tvrdí, že sa pri písaní inšpirovala skutočnými udalosťami, čo je dosť uveriteľné vzhľadom na hĺbku, ktorú knihe dala. Na každej strane som hádala, čo z toho mohlo byť skutočné a komu sa to asi tak mohlo stať. Myslím, že aj vďaka tejto namotávke sa čitateľ nudiť nebude.

Vzťah so šéfom… je kniha niečím výnimočná?

Kniha môže byť pre svoju cieľovú skupinu niečim výnimočná. Za najväčšie plus považujem to, že príbeh napísala debutujúca autorka. Pri nich takmer vždy privieram jedno oko (niekedy aj dve). Myslím, že tu to vôbec nie je potrebné, pretože Baja Dolce po celý čas vystupuje ako profesionál.

Príbeh sa taktiež dobre čítal. Hneď ako prešlo pár strán a bola som plne ponorená do príbehu, tak som potrebovala vedieť, ako sa to všetko skončí. V poslednej dobe som prechádzala menšou čitateľskou krízou, kedy som pokojne mala rozčítané aj dve knihy naraz. Placebo On si udržala moju pozornosť a inej knihe som sa začala venovať až po jej prečítaní.

Pozitívne hodnotím nie príliš silné idealizovanie hlavnej hrdinky. Tá si prešla temnou minulosťou. Všetko dobré a pozitívne sa nachádzalo priamo pred ňou a ešte veľa krát sa sklame, kým nastane koniec ako z rozprávky. Toho si je plne vedomá a všetko zvláda s podporou úžasných sestier, ktorých jej do života priviedol sám osud. Vzhľadom na to, čo všetko prežila, sa aj v jej vienku nachádza pár negatív, ktoré si možno uvedomuje (možno nie), ale čitateľ ich s trochou sústredenosti určite objaví.

View this post on Instagram

Ak sa ku mne nedostane pokračovanie, tak tejto knihe ublížim 🤔📚… Áno, v Placebu On sa nachádzajú typické klišé pasáže, príbeh bol miestami ľahko predvídateľný a chlapi sa občas správali nereálne (čo sa často stáva, ak knihu píše žena, pri všetkej úcte), ale… celá kniha sa čítala naozaj jednoducho a rýchlo (taká 24 hodinová jednohubka). @bajadolce kládla veľký dôraz na minulosť hrdinky, dôveru a medziľudské vzťahy, pričom nezabudla na vášnivé scény, ktoré sa nekončili len "pobozkal ju a spolu odišli do nevídanej krajiny plnej vášne a slasti". Hodnotenie: 📖📖📖📖 #placeboon #bajadolce #dnescitam #winter #citanienasbavi #jajibloguje #bookstagram #knihyvsudekolem #artfloydvydavatelstvo #Chris&Ema #martinus #pantarheisk

A post shared by Jaji Bloguje (@jaji_books) on

Každá minca má dve strany. Aj Placebo On ich má

Ako som už na Instagrame povedala, aj táto kráska má pár menších nedokonalostí. Aj napriek všetkému bol príbeh ľahko predvídateľný. Osobne to v tomto žánri ako veľkú chybu nevnímam, ale niekomu to môže prekážať a odradí ho to od čítania. Preto potlačte svoju intuíciu a veštecké schopnosti a užite si príbeh tak, ako vám ho autorka ponúka.

Taktiež som občas mala pocit, že si autorka protirečila a neviem, či to bolo spôsobené menším prehliadnutím alebo nerozhodnosťou hlavnej hrdinky. Napríklad Chrisa najprv pomyselne nazvala ako cudzieho človeka, no o pár strán to bol pre ňu jeden z najdôležitejších ľudí v jej živote. Ale tak, dúfam, že to bola skutočne len Emina zmätenosť, pretože by bola škoda zlyhať na malých chybičkách.

Že je tento príbeh klišé a tento námet používa veľa autorov, to vám pripomínať nemusím. Od toho sa skúsme trochu odosobniť, veď aj rozprávky majú mnoho spoločného. Niečo, čo sa vždy opakuje a aj tak nám to nikdy nevadí. Placebo On je taká rozprávka pre večné romantičky.

Čo ma však iritovalo počas celého čítania bola samotná väzba knihy, ktorá mi veľmi sťažovala čas strávený s príbehom. Nemám rada večne zatvárajúce sa strany, na ktoré musím použiť hrubú silu, ktorá napokon spôsobí väzbe neestetickú zlomeninu.

Komu knihu odporúčam

Placebo On sa číta dobre a ľahko. 300 stranovú knihu som zdolala za jeden večer, pričom som nutne potrebovala vedieť, ako sa to všetko skončí. Teraz musím byť trpezlivá než vyjde pokračovanie, ktoré bude ževraj ešte napínavejšie. Knihu určite odporúčam večným romantičkám, ktoré vyhľadávajú rozprávky pre dospelých doplnené o časti plné vášne. Príbeh sa môže niekomu na prvý pohľad zdať ako tuctovka, ale príjemne zahreje na duši. Skrýva sa v ňom ľahkosť, emócie a život.

P.S. A overujem, že odporúčania sú pravdivé, pretože sama idem jedno pozitívne napísať (smiech).

2 comments found

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.