Harry Potter a Prekliate dieťa – Konečne prečítané

Harry Potter a Prekliate dieťa – Konečne prečítané

Harry Potter  a Prekliate dieťa. Špeciálne vydanie scenára zo skúšok podľa pôvodného nového príbehu od J. K. Rowlingovej od Johna Tiffanyho a Jacka Thorana. Dnes prišiel ten deň, kedy som knihu prečítala.

Príbeh, odohrávajúci sa po devätnástich rokoch. Vždy bolo ťažké byť Harrym Potterom a nie je to ľahké ani dnes, keď je prepracovaným zamestnancom Ministerstva mágie, manželom a otcom troch školopovinných detí. 

Harry zápasí s minulosťou, ktorá sa ustavične vracia. Jeho najmladšiemu synovi Albusovi pripadla ťarcha rodinného dedičstva, o ktoré nikdy nemal záujem. Keď minulosť a prítomnosť vytvoria hrozivú výbušnú zmes, otec aj syn musia čeliť nepríjemnej pravde, že sa raz temnota zjaví na nečakaných miestach.

V detstve som vyrastala spolu s príbehmi o mladom čarodejníkovi, ktorý nedobrovoľne bojoval proti zlu. Harry Potter. Príbeh ma natoľko oslovil, že som po prečítaní kníh vyhľadávala fanfiction s podobnou tématikou, iba aby sa moje myšlienky pohybovali v tom istom kruhu a čarodejnícky svet žil naďalej. Sedem kníh bolo veľmi málo. Ako správny fanúšik som sa chcela dozvedieť viac a viac bez ohľadu na to, či príbehy napíše Rowlingová alebo nie.

Fanfictions zo sveta Harryho Pottera boli fajn. Príbehy, niekedy prepracované do tých najmenších detalilov, inokedy veľmi nevydarene napísané fanúšičkou v adolescentnom veku, kedy ste z každých riadkov cítili toto nie je ono. Presne to som pociťovala aj ja pri čítaní ôsmeho pokračovania Harry Potter a Prekliate dieťa. Kniha je špeciálne vydanie scenára zo skúšok. Rowlingová debutovala ako scénáristka pri zrode pokračovania príbehu po  devätnástich rokoch, ktorému dal život na doskách zvaných svet Jack Thorne a John Tiffany.

Knihu som si objednala už pred mesiacom a netrpezlivo som sa tešila na ten deň, kedy mi konečne príde smska z kníhkupectva. Včera večer sa to konečne udialo. „Accio, Harry Potter! Vača objednávka aj s Harrym Potterom bude pripravená v našej predajni dnes od pol noci. Želáme pekný večer!“ Neponáhľala som sa síce do kníhkupectva ako davy nadšených fanúšikov, ale nedalo mi to a ráno som si skočila po knihu. Je večer a môžem tvrdiť, že som knihu práve prečítala. Som však sklamaná.

hp

Neprekážal mi iný žáner písania. Neboli opísané scény, myšlienky, pocity a činy hrdinov slovami tak, ako sme boli zvyknutí. O to viac mohla zapracovať moja vlastná fantázia. Avšak zápletka deja mi prišla veľmi vymyslená. Iba preto, aby sa niečo dialo. Nemalo to nadväznosť, mnoho pojmov alebo čarodejníkov bolo predstavených tak, akoby sme o nich počuli iba prvý krát. Pravý čitateľ však vie, že v predošlých knihách boli nespočetne veľa krát spomínaní. Ako som vždy mala rada Harryho, teraz mi prišiel veľmi uponáhľaný, zahľadený do vlastných problémov a do seba. Už to proste nebol on a nebolo to tým, že bol starší a mal rodinu a iné starosti. Celá kniha mi prišla ako nepodarený príbeh napísaný fanúšikom. Nie z lásky k čarodejníckemu svetu. Bolo to skôr z chýbajúcej nutnosti. Len preto, aby obrovskému davu dali nádej v podobe ďalšej knihy (divadelného predstavenia), ktorá sa hneď vytratila po prečítaní. Nemyslím si, že je to zbytočný kus do mojej zbierky. Nemôžem ani tvrdiť, že by sa to dalo určite napísať lepšie, pretože sama som sa nepodujala to napraviť. Avšak chýba v tom ten cit, s akým boli písané predošlé diely. Keby bol obsiahnutý aj v tomto ôsmom pokračovaní, možno by nebolo toľko sklamaných čitateľov.

Neľutujem, že som si tento diel zakúpila a prečítala. Je mi však ľúto, že svet Harryho Potterav ňom nebol taký, aký sme ho všetci poznali.

Boli ste na polnočnom predaji? Mali ste možnosť prečítať si tento príbeh či už v slovenčine alebo angličtine? Ako oslovil vás?

 

3 comments found

  1. Kolikrát jsi mimochodem četla každý díl, fanoušku?! To se pak pozná, jak nadšený fanoušek jsi! 😀 Jedině sedmičku jsem přečetl jednou, jinak každý díl cca 3x. Než přečíst sedmičku, raději se kouknu na dvojfilm. Přestože je první polovina přesně tak nudná, jako celá kniha.

  2. Upřímně řečeno, já knihu nečetla a ani číst nebudu. Harry Potterem žiji, ale nemám zájem o drahou fanfikci, když na netu je jich tolik skvělých a dle mých představ. Za mě vyhozené peníze.
    Škoda, že takové pokračování nenapsala sama Rowlingová.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.