Michaela Ella Hajduková – Tanečnica

Na svete je toľko kníh, ktoré približujú nepokoje a druhú svetovú vojnu, že zabúdame spomínať na ľudí, ktorí  sa vtedy snažili dožiť nového rána. Boli to časy, kedy hrdinom mohol byť ktokoľvek z nás. No často krát sme sa zo strachu slobode otáčali chrbtom.

Anotácia

Julienova rodina a ďalšie tisíce židov zomreli strašnou smrťou v koncentračných táboroch. Jedna z mojich dvoch najlepších kamarátok má vytetované číslo, ktorého sa nikdy nezbaví.

Druhá zomrela pod rukami doktora Mengeleho, ktorého meno vyslovila Olive len pošepky a cez zovreté pery. Ako jej mám po tom všetkom povedať, že som odišla do Nemecka a vzala si Nemca v nacistickej uniforme?

Bohémske 20. roky 20. storočia v Paríži. Geraldine de Laffont tancuje vo vzduchu na čiernych stuhách. Jej životom je divadlo Folies Bergére a jeden nemecký muž. Je mladá a bezstarostná, až kým pritvrdo nedopadne na zem – jej stuhy sa zmenia na nacistické vlajky a milovaný muž má odrazu nacistickú uniformu.

Zdrvená Geraldine poznačená príchodom vojny stráca viac ako len vlastné ilúzie. Osud jej vracia lásku, ale berie viac, ako je človek schopný uniesť. Jej mrazivý príbeh je ako zostup do neznámeho podzemia.

Začnete v krásnom zámku a pôjdete hlbšie… chodby času vás prevedú životom odvážnej ženy a vzápätí vás nepripravených hodia z pompéznych divadelných dosiek do zbombardovaných Drážďan. Okázalé chodby Reichstagu v Berlíne i šesť mŕtvych detí vo vodcovom bunkri. Ako hlboko sa dá ukryť pravda?

O mnoho rokov neskôr prichádza do Paríža Júlia rozhodnutá vypátrať svoje korene. Skutočnosť, že zdedila zámok, však zďaleka nie je takým šokom ako to, že otvorí Pandorinu skrinku a vypustí z nej všetky hrôzy, ktoré musela prežiť jedna nešťastná… Tanečnica.

Kto je Michaela Ella Hajdúková?

Michaela je autorka, ktorá nám zvyšuje hladinu romantiky v krvi. To všetko však zaobaľuje do historického pozlátka a my tak nielenže prežívame veľkú lásku, ale spoznávame dejiny, ktoré sa nás týkajú.

Býva v Košiciach. Po úspešnom absolvovaní VŠ začala pracovať v novinách Košický večer. Momentálne sa naplno venuje príjemným povinnostiam, materstvu a popri tom nás teší svojou tvorbou.

S knihami tejto autorky mám už dočinenia, keď som si pred rokom kúpila príbeh Nepriznaná. Zaujal ma natoľko, že odolať ďalšej novinke bolo jednoducho nemožné.

Prečo považujem Tanečnicu za kvalitnú literatúru?

Ak spomeniete knihy z čias druhej svetovej vojny, ľudia vám začnú menovať Mengeleho dievča, Krvavé jahody, Byl jsem Mengeleho asistentem, Chlapec v pásikavom pyžame a iné.

Každá kniha, nech je akokoľvek smutná, je výnimočná a rozpráva príbeh, ktorý by nemal byť zabudnutý. Myslím si, že Tanečnica sa do tejto kategórie radí tiež.

Dej je rozdelený do niekoľkých častí, ktoré by sme mohli zhrnúť do súčasnosti a minulosti. Ktorá vám bude viac sympatickejšia je len na vás, ale osobne sa prikláňam k tej minulosti. Nie, že by súčasnosť bola nudná, ale mňa jednoducho nebavila a pokojne by som ju úplne vynechala (prípadne skrátila) a viac sa venovala príbehu z čias vojny.

Opisy postáv, prostredia a situácií ma naplno pohltili a absolútne som nemala problém so zatvorenými očami si predstaviť svet, ktorý autorka vytvorila. Sama podnecovala čitateľskú fantáziu rozvíjať sa a prežiť príbeh naplno.

Dej bol prirodzene dotváraný gradujúcimi sa dialógmi, ktoré deklarovali samotný vývin postáv. A keď si myslíte, ako sa veci majú, neviete vôbec nič. Michaela sa postarala o to, aby v nás udržala správnu dávku potreby dozvedieť sa, ako sa to všetko skončí.

Emócie sršia z každej strany. Neviem sa prikloniť, či ma viac oslovila prítomná romantika alebo odvaha ľudí bojovať o svoju slobodu. Tanečnica si ma získala najmä kvôli hlavnej postave, Dine, ktorá bojovala proti vojne svojou krásou ale aj múdrosťou a srdcom. Lenže pamätajte, priatelia, vo vojne nie je nikto víťazom.

Aké ponaučenie plynie z tejto knihy? Každý si môže odniesť to svoje. Ja to, že každý deň je darom, sloboda nie je samozrejmosť a za lásku sa bojuje, ale nie zbraňami.

Odvážni ľudia a hrdinovia sú všade okolo nás, nielen v komixoch a vymyslených filmoch, len často o nich ani nevieme, alebo nemôžeme vedieť pre ich bezpečnosť. Autorke dávam za tento kúsok palec hore.

Komu knihu odporúčam?

Kniha viac pojednáva o láske a medziľudských vzťahoch počas vojny, než o nej samotnej. Preto ju odporúčam skôr ženám rôzneho veku, než mužom. Na svoje si prídu večné romantičky, ktoré veria v tento cit. Autorka situáciu nijak nezhoršuje a ani nezľahčuje.

Iba nám dovoľuje byť pozorovateľom minulosti, pričom sa zodpovedne opiera o historické fakty, ktoré dodávajú príbehu väčšiu vierohodnosť. Práve preto musíte rátať aj so situáciami, ktoré vám nemusia byť zrovna príjemné.

Pokiaľ chcete vedieť, akí život viedli ľudia v tomto období mimo koncentračných táborov či frontu, Tanečnica vám to prezradí.