TIP: 6 kníh, ktoré by ste si určite mali vziať so sebou na cesty

Zdroj: Jaji bloguje

Kto povedal, že kratšie príbehy alebo menšie knihy nedokážu nahradiť niekoľko tisíc stranové série? Zmestia sa vám do kabelky a sú tak pútavé, že ich nikdy nebudete chcieť pustiť z ruky. Navyše sú super spoločníkom na cestách.

Vždy keď môžem, využívam čítačku kníh. Dôvody, pre ktoré by ju mal mať každý knihomoľ som už uvádzala nedávno. Prečítať si ich môžete na tomto odkaze. Moje srdce ma neustále ťahá aj k tlačeným knihám. Milujem ich vôňu a všetko, čo s nimi súvisí. Často siaham aj po menších knihách. Kedysi som počula názor, že tenká kniha je brak. Skutočne? Teraz vás presvedčím o opaku. Možno 🙂 Máte aj vy svoje obľúbené kabelkovité knihy? Napíšte do komentárov názov, ak áno.

1. Sandra Brown – Zakázaná láska

Kto pozná tvorbu tejto talentovanej autorky, dajte ruku hore. Prvá kniha, ktorú som od nej čítala bola Zakázaná láska. V knihkupectvách nedostupná (preto som rada, že ju mám doma), ale určite ju nájdete v bazároch alebo knižniciach.

Príbeh je o krásnej Shelley, ktorá sa na strednej škole zamiluje do svojho profesora.Grant zisťuje, že má podobný problém a po krásnom bozku odchádza. Shelley sa vydá, žije svoj tvrdý život a neskôr atraktívneho profesora stretáva opäť – po desiatich rokoch na vysokej škole. Grant je úspešný, ešte viac atraktívny, no s čiernou minulosťou. Medzi hlavnými hrdinmi zavládne chémia. Ich láske nepraje ani vedenie školy a ani exmanžel Shelley. Ako sa s tým popasujú hlavní hrdinovia si už musíte prečítať sami.

Zakázaná láska je kniha plná romantiky, nehy, vášne a osudu. Hoci oboch stretol v živote ťažký údel, obaja všetko prekonali a hlavne, nevzdali sa. Vďaka štýlu Sandry Brown im uveríte úplne všetko.

Zakázaná láska od Sandry Brown. Zdroj: Jaji bloguje
Zakázaná láska od Sandry Brown. Zdroj: Jaji bloguje

2. Mark E. Pocha – Kontakt

Kniha začína napínavo. Akciou. Malé dievčatko unesú mimozemšťania. Nevieme, čo sa s ňou stalo, či jej ublížili alebo či sa vrátila. Priatelia, Kontakt je hororovka. Zahoďte myšlienky na milého návštevníka E.T. Príbeh je rozdelený do troch zásadných častí. Každá je niečím iná, výnimočná. Mark nám dovolil nahliadnuť do životov každého jedného hrdinu. Tých ste si buď zamilovali alebo totálne odsúdili.

Ja som si najmenej vytvorila vzťah k Mary. Keby som mohla povedať, viac som k nej cítila negatívne emócie. Vadila mi hneď od začiatku. Prečo? Sama neviem. Možno by ste mysleli na to isté, ak by ste knihu čítali, možno nie. Najviac sa mi páčil Dominik. Nie vzhľadovo, ale charakterovo. Hoci nemal jednoduchý život a viac prehrával, než vyhrával, bol mi sympatický. Férový, na nič sa zbytočne nehral. Nerušil dej a bol jeho príjemným oživením.

Dej sa vyvíjal postupne. Priatelia sa stretli, spoznali nové postavy, ktoré výrazne zasiahli do deja – boli jej súčasťou, šli von, vytvorili si medzi sebou väzby. Keby nás Mark pravidelne neupozorňoval, že sa blížia k totálnej záhube, nemala by som zo začiatku pocit, že by šlo o nejakú veľmi strašidelnú alebo nechutnú knihu, ako to niektorí recenzenti vykresľujú.

Kontakt nie je vhodný pre každého. Ak máte radi príbeh s dejom, nechutnosti, sci-fi zápletku a niečo iné, určite po knihe siahnite. Ak však nezvládate násilie, strach, zmätenosť v slovách, knihu nečítajte. Hoci kniha nie je hrubá, ale určite ju nebudete čítať rýchlo. Nešťastný osud hlavných hrdinov si zaslúži trochu zamyslenia. Pozor, kniha je určená len pre plnoletých čitateľov.

Kontakt od Mark E. Pocha. Zdroj: Jaji bloguje
Kontakt od Mark E. Pocha. Zdroj: Jaji bloguje

3. Michal Škombár – Na rozhraní dvoch svetov

Michal Škombár je veľmi talentovaný spisovateľ. V jeho knihách nájdete hlboké myšlienky, preto by som mohla povedať, že Na rozhraní dvoch svetov nie je len také obyčajné sci-fi.

Oficiálna anotácia: William už neraz myslel na samovraždu, ale komu to nepreblesklo hlavou ešte ani raz v živote? Nemôcť nikdy zaspať je darom aj prekliatím zároveň. A týmto handicapom bol na planéte obdarovaný každý ctihodný občan. Ako malý býval William nesmierne šťastný, že nemusí vykonávať tú čudesnú činnosť, o ktorej netušil, že kdesi v hĺbke stále existuje. No keď ste starší a morený v práci deň čo deň, odrazu sa vo vašom vnútri začne rozvíjať istá nebezpečná túžba. Nemusieť pohnúť ničím na svojom tele. Spánok sa ho snažil potajomky premôcť. William však nevedel, ako to spraviť. Nepoznal postup. Túžil aspoň raz v živote zakúsiť neopísateľný pocit voľnosti. Po dovŕšení toho najlepšieho veku, dvadsať rokov, mu vpichli pod kožu tekutinu. Tá zastavila jeho starnutie. Preto planétu obývali len ľudia prevtelení do mladíckej podoby. Rodiny, ktoré žili v manželstve takmer už veky, neboli obmedzené na počty detí. Krajina však nebola napriek tomu nikdy preľudnená, za čo mohli hlavne samovraždy, vraždy, neplodnosť, zrútenie sa, čo nakoniec opäť viedlo väčšinou len k samovražde. Všetko vyzeralo na oko prekrásne. Počatie nového života sa tu zakaždým rovnalo veľkému zázraku a bolo hodné aj bujarej oslavy.

Nikdy neviete, ako sa kniha skončí. Michal necháva čitateľa v napätí. Dej a postavy sú do detailu prepracované. Svet, ktorý vytvoril mal tak veľký potenciál, že neustále narastá počet priaznivcov Na rozhraní dvoch svetov. Jediná chyba? Táto kniha by si určite zaslúžila viac strán. Možno raz 🙂

Na rozhraní dvoch svetov od Michala Škombára. Zdroj: Jaji bloguje
Na rozhraní dvoch svetov od Michala Škombára. Zdroj: Jaji bloguje

4. Adriana Gregorová – Povedal, že budem šťastná

Predstavte si, že kvôli láske obetujete všetko a odsťahujete sa do USA. Do úplne neznámeho sveta, kde sa necítite šťastne kvôli svokre a manželovi, ktorý vám sľuboval šťastný život.

Presne to sa stalo Miriam. Otehotnela a odsťahovala sa s Jánom ďaleko preč od rodiny. Ich šťastné manželstvo bolo iba ilúziou. Z Miriam sa stala podvádzaná žena, ktorá neustále bojovala so všetkým. Povedala by som, že aj s vnútornými démonmi. No postupne sa začala stavať na valstné nohy, našla si prácu,priateľov a nevzdala sa.

Kniha, ktorá je písaná z dvoch pohľadov, bola pre mňa jednohubkou. Autorke som uverila všetko a nakonci zostal vo mne taký ten typický wau efekt, ktorý v knihách vyhľadávam. Útla kniha je síce nenápadná, ale výnimočná a preto ju odporúčam všetkým, ktorí radi čítajú príbehy zo života. Verím, že aj medzi vami si nájde priaznivcov.

Povedal, že budem šťastná nie je taká typická žensky romantická kniha. Opisuje realitu, ktorá sa nachádza v mnohých domácnostiach. Väčšinou ju prehliadame, ale nikdy nevieme, kedysi tým prejdeme my. Nezatvárajte oči a spoznajte Miriam. Myslíte, že nájde svoje šťastie?

Povedal, že budem šťastná od Adriany Gregorovej. Zdroj: Jaji bloguje
Povedal, že budem šťastná od Adriany Gregorovej. Zdroj: Jaji bloguje

5. Barbora Šedíková – Margaret Raven

Margaret Raven je napínavá detektívka, kde sa spleť záhad mala skončiť jej smrťou. Chyba! Jej smrťou sa to všetko len začalo.

Oficiálna anotácia: Čo ak všetko čo sa deje, nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Neveríš v nadprirodzeno? Trpko to oľutuješ! Možno to nebola smrť z vlastnej vôle, možno to bola vôľa niekoho… záhadného. Niekoho, kto by existovať nemal a predsa tu je.
O to zložitejšie sa vám hľadá pravda, ak je vaše svetlo zahalené v tme. Zrak vie veľa napovedať, ale keď nie je… pátranie po pravde občas poriadne zabolí. Strata ako taká je bolestná sama o sebe, no presvedčenie o opaku pravdy vás môže priviesť do záhuby.

Príbeh plný napätia a neočakávaných zvratov, ktoré si pre nás autorka premyslene pripravila. Hoci sa jedná o jej prvotinu, čítanie sa mi veľmi páčilo. Nemám rada moc detektívne príbehy alebo duchariny, ale Margaret Raven ma veľmi očarila, že asi siahnem aj po iných knihách tohto žánru. Čo mi však skôr vadilo bolo pre mňa menej časté opisovanie pocitov a myšlienok samotných postáv. Dialógy super, plné napätia, ale čakala som, že sa dozvieme viac z vnúrotných monológov. Chcela som viac spoznať vlastnosti hlavného hrdinu, ktorý sa stal pre mňa záhadou.  Pevne verím, že ak sa autorka rozhodne pokračovať v príbehu, nám zodpovie všetky naše otázky. Musíme sa nechať prekvapiť.

Margaret Raven od Barbory Šedíkovej. Zdroj: Jaji bloguje
Margaret Raven od Barbory Šedíkovej. Zdroj: Jaji bloguje

6. Miroslava Varáčková – Prežila som svet

Nie je tajomstvom, že som veľká fanynka tejto autorky. Moja láska k jej príbehom nepramení z kamarátstva, ale z jej vytvorených svetov. K srdcu mi prirástlo mnoho kníh (Grafitové dievča, Drž ma, keď padám či Len to nikomu nepovedz), ale asi mojou totálne najväčšou srdcovkou je sci-fi príbeh Prežila som svet.

Ela zažíva krutosť modernej vojny na vlastnej koži. Sama, bez rodiny sa musí vyrovnať s ťažkým osudom. Stretáva Alexa, ktorý jej zachraňuje život. Neverí mu, pretože Alex je jeden z tých, kvôli ktorým sa dejú tieto svinstvá. Lenže on jej začne pomáhať, ba čo viac, svoje miesto si nájde aj láska. To, ako si poradia s neľahkou situáciou si už musíte prečítať vy sami.

Po knihe by mali siahnuť jednoznačne romantické duše. Nezáleží podľa mňa na veku a na pohlaví, pretože každému sa môže páčiť niečo iné. Ale ak máte radi tvrdý osud, odvážnych hlavných hrdinov a čistú lásku, táto kniha je určite pre vás. Pokiaľ hľadáte niečo bojovnejšie, reálnejšie, môžete sa sklamať. Podľa môjho názoru je Prežila som svet skôr o láske a odhodlaní prežiť a žiť, než vyriešiť situáciu, ktorá všetkých sužuje. Aj napriek tomu je v deji zakomponovaný odboj, ktorý chce zvrhnúť režim Čistých. Knihu určite odporúčam, pretože je jedna z naj kníh, aké som od Miroslavy Varáčkovej čítala a je neoddeliteľnou súčasťou mojej osobnej knižnice.

Ak vás knia zaujala, určite si o nej prečítajte viac na tomto odkaze.

Prežila som svet od Miroslavy Varáčkovej. Zdroj: Jaji bloguje
Prežila som svet od Miroslavy Varáčkovej. Zdroj: Jaji bloguje

About Jaji bloguje

Milujem cestovanie vlakom, ideálne s knihou v ruke. Povedala som si, že chcem vidieť každý kút našej krásnej krajiny. Za ten čas som objavila toľko prirodných a historiských krás, že ak by ste sa ma spýtali, kde sa mi z celej planéty páči najviac, odpoviem – Slovensko.

View all posts by Jaji bloguje →

10 thoughts on “TIP: 6 kníh, ktoré by ste si určite mali vziať so sebou na cesty

  1. Vďaka za tipy, niektoré knihy nepoznám, takže na ne mrknem. Kontakt mám doma od Vianoc, takže pekne čaká na prečítanie a som naň veľmi zvedavá. Margaret Raven bolo dobré čítanie, ale keby bola kniha o niečo dlhšia a akcia aj postavy by mali viac priestoru na reagovanie tak by sa mi páčila viac 🙂

  2. Dávám přednost tlustým knihám, ale je fakt, že zrovna řeším problém s místem ve školním batůžku, takže sahám i po tenkých. 🙂 Z těchto knih žádnou momentálně v plánu nemám, ale čeká na mě kniha od Sandry Brown, jenomže Skryté zlo. 🙂

    1. U mňa platí pravidlo, čím dlhšia, tým lepšia <3 Preto som aj vďačná za čítačku, že nemám tak ťažký batoh. Niekedy to treba asi striedať.
      Sandra je super spisovateľka. Páči sa mi v jej tvorbe progres, ktorý je cítiť v novinkách. Zakázaná láska bola prvá kniha, ktorú som od nej čítala a už toľkým ženám ju odporúčam 😀 Ak sa k nej dostaneš, určite si prečítaj.

  3. Veľmi pekný článok 🙂 Ani jednu z uvedených kníh som síce nečítala, ale zaujali ma knihy „Povedal, že budem šťastná“ a „Na rozhraní dvoch svetov“, ktoré si určite prečítam 🙂

    1. Keď budeš chcieť, učite si ju prečítaj, stojí za to 🙂 Tiež mám rada tieto príbehy. Napríklad sa mi páčila aj dystopia Uvoľnení, ale v Mirkinom príbehu bolo viac lásky a romantiky, čo ja môžem 🙂

Pridaj komentár